01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
08 recoil artykuły


CD Now News - Liquid
1999

Poniższy artykulik został umieszczony w codziennej porcji newsów na stronie CD Now w dniu 16.12.1999

***

Były klawiszowiec Depeche Mode, Alan Wilder, przygotowuje się obecnie do wydania trzeciego albumu RECOIL, LIQUID, którego premierę wstępnie zaplanowano w MUTE Records na 7 marca. RECOIL, poboczny projekt Wildera, stał się jego pełnowymiarowym zajęciem w roku 1995, kiedy odszedł od Depeche Mode i wachlarz swoich eklektycznych talentów wykorzystał do własnej pracy.

Tym razem na pokładzie znaleźli się między innymi awangardowa artystka Diamanda Galas, melodeklamujące poetki Nicole Blackman i Samantha Coerbell oraz Golden Gate Jubilee Quartet. Dodatkowo w utworze 'Don't Look Back' - stronie B pierwszego singla, 'Strange Hours', pojawia się Sonya Aurora Madan - wokalistka formacji Echobelly.

Według Wildera temat albumu LIQUID został zainspirowany z jego osobistą konfrontacją ze śmiercią w roku 1994, kiedy to muzyk podczas swoich wakacji spędzanych w Szkocji był świadkiem katastrofy samolotu wojskowego. 'Znajdowaliśmy się właśnie pośród jakichś szkockich ostępów, kiedy nagle rozbił się przed nami ten bombowiec Tornado.' - wspomina Wilder.

'Dosłownie 10 sekund dzieliło nas od tego, aby tamten samolot spadł na nasze głowy. Jechaliśmy kabrioletem i czuliśmy kurz i odłamki wpadające do samochodu' - mówi dalej. 'Nie można było niczego rozpoznać, cały samolot dosłownie roztrzaskał się na miliony kawałków. Właśnie idea pilota i jego ostatnich dziesięciu sekund życia, jakie zostały ze mną, miała na mnie wpływ.'

W wypadku zginęło dwóch pilotów, co bez wątpienia pozostawiło na Wilderze wrażenie i skłoniło go do napisania muzyki do 'Black Box, Part I' - utworu otwierającego album.

'Album stanowi rozwinięcie tego, co się wówczas wydarzyło. Jest zbiorem historii, jakie kłębią się w głowie pilota w ciągu ostatnich chwil jego życia.' - mówi Wilder. 'Dochodzi to tego jeszcze fakt, że wszystko to stało się takiego fantastycznego dnia - zaraz po wypadku znów ptaki zaczęły śpiewać, słońce ciągle świeciło, a w powietrzu unosił się zapach paliwa.'

LIQUID, następca wydanego w 1997 roku albumu 'Unsound Methods', będzie zawierał teledysk do utworu 'Strange Hours', podobnie jak jeszcze kilka innych, dodatkowych rzeczy. Singiel 'Strange Hours' , który zawiera kilka remixów zrobionych przez Wildera oraz dwa bonusowe utwory (wspomniany 'Don't Look Back' oraz 'New York Nights'), zawierać będzie wszystkie cztery teledyski RECOIL, galerię zdjęć i inne niespodzianki.

Żeby usłyszeć LIQUID w prapremierze, zwróć uwagę na muzykę graną przed obecnymi występami Nine Inch Nails - frontman tej formacji upodobał sobie kilka fragmentów tego albumu. W między czasie może spotkasz Wildera w jakimś ze środków komunikacji naziemnej.

'Nie przepadam za podróżami samolotem. Już prędzej przejadę się pociągiem.'

Kevin Raub

***