01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
03 recoil dyskografia


Faith Healer

Faith Healer

9 marzec 1992
MUTE Records
MUTE 110

01 Faith Healer - LP version   05:59
02 Fatih Healer - Healed Mix   03:48

12 MUTE 110
C MUTE 110
CD MUTE 110

01 Faith Healer - LP version   05:59
02 Faith Healer - Trance Mix   07:27
03 Faith Healer - Conspiracy Theory   07:09
04 Faith Healer - Disbeliever Mix   04:09
05 Faith Healer - Deformity   04:50
06 Fatih Healer - Barracuda Mix   05:33
07 Faith Healer - Conspiracy (Double Bullet) Theory   04:55  

O ile sam 'Fatih Healer' jest co najmniej doskonałym numerem, nawet jeśli jest to 'tylko' cover, o tyle zawartość będącego maxi-singlem krążka w ogromnym stopniu studzi emocje. Zdecydowanie najmniej interesującą wersją 'Faith Healer' jest 'Deformity' - trudno uwierzyć, ze to mix autorstwa samego Alana... Kiepsko, choć na pewno lepiej niż 'Deformity', wypada 'Conspiracy Theory' - nawet po dwudziestym przesłuchaniu ma się nieodparte wrażenie, jakby było to było dzieło nie Daniela Millera, a DJ'a Quicksilvera; na szczęście oprócz beznadziejnych, nie wiadomo skąd zaczerpniętych fragmentów instrumentalnych, są tu też momenty z wokalem Douglasa McCarthy'ego, które jakoś ratują sytuację (momentów tych pozbawiony jest Double Bullet). Na poziomie utrzymany jest 'Trance Mix' - na tle reszty prezentuje się całkiem przyzwoicie. Zupełnie udany jest rownież remix Moby'iego - 'Barracuda Mix'; może nie jest szczytem marzeń, ale wydaje się w charakterystyczny dla siebie sposób być nastrojowy.

Mimo wszystko jednak na tym maxi-singlu razi brak większego zróżnicowania klimatów poszczególnych wersji utworu tytułowego i nie dość, ze praktycznie każdy z remixów opiera się na monotonnym, prostym, niemal 'łupankowym' rytmie tanecznym, to na dodatek o ich 'pokrewieństwie' z wersją oryginalną (tj. z alanową przeróbką) przypominają w wielu momentach właściwie tylko pojedyńcze dźwięki, motywy czy sample wokalne. Sytuacja jest tu podobna jak na singlach promujących płytę 'Ultra' czy 'Exciter' Depeche Mode - każdy z zawartych tu remixów mógłby na dobrą sprawę stanowić odrębny utwór. Ale to juz zupelnie inna historia...

Jedno jest jednak pewne - ze wszystkich pozycji RECOIL, wyjątkowo ta nie przedstawia żadnej wartości dla zwolenników klimatów, jakimi częstuje Alan Wilder na swoich albumach. Singiel wydaje się być nagrany z myślą o klubach tanecznych. A szkoda.

Twórcami remixów na singlu są:
- Alan Wilder i Steve Lyon: 'LP Version', 'Trance Mix', 'Deformity';
- Daniel Miller i Phillip Erb: 'Conspiracy Theory', 'Conspiracy (Double Bullet) Theory';
- LFO: 'Disbeliever Mix';
- Richard Hall (MOBY): 'Barracuda Mix'.

Siedmiocalowa wersja singla (MUTE 110), oprócz wersji albumowej zawiera wersję 'Faith Healer' nazwaną 'Healed Mix'. Remix ten, choć brzmiący przez pierwsze sekundy dość obiecująco, nie wyróżnia się niczym specjalnym, może poza pozostającym w głowie motywem 'The faith healer' i plastikowym beat'em, który w zestawieniu z pozostałymi remixami nie wnosi niestety niczego nowego.

***

what the critics say:
01 Missing Piece review (2002)