01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
03 recoil dyskografia


Drifting video
1997

Mimo sześciu lat odstępu pomiędzy nakręceniem obu teledysków, 'Drifitng' stanowi on swego rodzaju kontynuację założeń i rozwinięcie klimatów, o jakie zahaczono przy realizacji klipu 'Fatih Healer'.

Drifting video stillimage Drifting video stillimage

'Drifting' został wyreżyserowany przez Johna Claytona (Swivel Films). Akcja teledysku rozgrywa się wewnątrz opuszczonego szpitala Brook Hospital w południowo-wschodnim Londynie. W klipie występuje zarówno wokalistka Siobhan Lynch, jak i sam Alan, a także całkiem spora obsada innych postaci, włączając żonę Alana, Hepzibah, oraz ich dwuletnią wówczas córkę - Paris.

Clayton wyraził swój pomysł na 'mroczny, posiadający klimat i odpowiedni nastrój kawałek' filmową i kinematyczną jakością. Chciał uchwycić skomponowaną, choreograficzną oprawę i styl wczesnych filmów Antonioni'ego i Bertolucci'ego , ponieważ czuł, że elementy te mogą z powodzeniem odnosić się do każdego z aspektów teledysku - od ostrych, wyraźnych ujęć i ponurego, filmowego oświetlenia do obsady poubieranej w ubiory nadające postaciom swego rodzaju anonimowości.

Drifting video stillimage Drifting video stillimage

Klip zaczyna się od kadrów przedstawiających pod różnymi kątami człowieka spadającego w zwolnionym tempie z budynku o dość dziwnie wyglądającej elewacji. Choć jest to rola Alana, został on zastąpiony tu przez akrobatę cyrkowego.

Kolejne ujęcia to obraz wózka szpitalnego, na którym leży ofiara upadku, pchanego przez długi, szpitalny korytarz. Widzimy nogi ludzi pchających wózek, jednak nie można zobaczyć ich twarzy. Kamera jest umocowana do wózka w ten sposób, że przemieszczając się razem z nim stanowi główny punkt widzenia. Momentami teledysk ogląda się oczami leżącego na wózku 'pacjenta'. W miarę tego, jak posuwamy się w głąb korytarza, zaczyna pojawiać się coraz więcej postaci. Jedną z nich jest Alan poddający się badaniu wzroku w gabinecie okulistycznym. W poczekalni szpitala zaś spotykamy Hepzibah zajmującą się Paris. Siedzący obok bliźniacy szepczą coś do siebie czyniąc sobie uśmieszki z przejeżdżającego wózka.

Drifting video stillimage Drifting video stillimage

Cały teledysk owiany jest mgiełką tajemniczości - nie wiadomo, czy mamy do czynienia ze zwykłą 'przychodnią', czy może raczej szpitalem psychiatrycznym. Myślę, że tego nie wie też bohater klipu - leżący na wózku człowiek.

Drifting video stillimage Drifting video stillimage

Najbardziej zaskakująca jest jednak końcówka - nagle widzimy Alana podnoszącego się z ulicy po uprzednim jego upadku z budynku. Zdezorientowany i oszołomiony Wilder otrzepuje się z kurzu i odchodzi. Więc czym było całe to szpitalne zajście? Cały czas mnie to zastanawia, nie dając spokoju....

***

obejrzyj fragment teledysku:
01 Drifting video excerpt