01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
03 recoil dyskografia


Jezebel video
2000

Stary murzyn, jego zakłopotana, acz pełna pasji twarz... Siedzi pośród tłumu przechodzących w obie strony ludzi, próbując przekazać swoją historię. Rysy jego twarzy wydają się dopełniać tą opowieść o życiu pełnym doświadczeń.

Błaga, by ktoś go zrozumiał... nikt jednak nie zwraca uwagi. Nikt się nie zatrzymuje, nikt nie słucha.

Scena przenosi się następnie na wiadukt podczas godzin szczytu. Poniżej rozpościera się widok na wyścig człowieczeństwa w swoich blaszanych pudełkach.

Główny bohater jest grany przez aktora Louisa Saint Juste. Louis wykazywał wielki entuzjazm, ale miał kłopoty ze synchronizacją z muzyką 'Jezebel', szczególnie w momentach, gdzie sekcja rytmiczna jest nieco bardziej skomplikowana. Dzięki jednak wytrwałości, a następnie nieco sprytniejszej edycji w procesie post-produkcji, Louis przedstawił swe opowiadanie przekonująco.

Jezebel video stillimage Jezebel video stillimage

W pewnym momencie na planie zjawiła się policja - dostała telefon od zaniepokojonego kierowcy, który twierdził, iż widział czarnego człowieka przywiązanego do krzesła, który w takim zapewne stanie lada moment zostanie zrzucony z mostu wprost na autostradę M4... Na szczęście wszystko obróciło się w żart, kiedy funkcjonariusze zorientowali się, co tak naprawdę było grane.

Przy nagrywaniu klipu udział brały również pająki, larwy, robaki oraz pies rasy Weinreimer.

Tym razem ekipa produkcyjna osiadła w Walii - cóż, gdyby coś poszło nie tak, dyrektor hotelu mógłby gorzko żałować swojej decyzji o pozwoleniu kręcenia scen z 500 robakami w swoim ogrodzie.

Richard Bell (reżyser):
"Moim zamiarem nie było nakręcenie typowego, 'liniowego' obrazu. Chciałem uchwycić nastrój utworu, całą jego atmosferę, i za pomocą filmu stworzyć równoległą do przesłania zawartego w słowach, acz inną zupełnie, historię. Jako że nie mieliśmy wokalisty, pomyślałem sobie, ze można to wykorzystać i przy pomocy aktora przekazać ducha opowieści."

Ostatnie sceny filmu przedstawiają autora opowieści wędrującego samotnie przez pustynię (...która tak naprawdę była szerokim pasem walijskiej plaży).

Jezebel video stillimage Jezebel video stillimage

Nieustannie powtarzając swoje wołania do sądu, stary człowiek czołga się, pełznie, leży na plecach, rozpościera ramiona, podczas gdy kamera kręci się wokół niego.

Dopiero po tym, jak ekipa starała wymusić się na Louisie, by ten nauczył się pełnej synchronizacji wokalnej, by wlókł się parę dobrych mil poprzez grząskie piaski i w końcu skakał do wody celem nakręcenia ujęć podwodnych zorientowano się, iż ów człowiek ma 69 lat - heh, pierwszorzędny zawodnik!

Sesja zdjęciowa odbyła się w dniach 27-29 czerwca 2000 na Moście Londyńskim, następnie na autostradzie niedaleko Slough i The Gower w Walii. Zostały wykorzystane dwie kamery + efekty jednej z nich oraz specjalnie skonstruowana przystawka do kręcenia szerokich kątów. Edycja nagranego materiału zajęła pięć dni, natomiast rendering gotowego obrazu trwał 5 godzin (środowisko PC).

Teledysk nakręcono kamerami Mini-DV, edytowano na platformie systemu Speed Razor i nakładano efekty z pakietu Film FX celem nadania obrazowi klimatu 'starego filmu'. 'Skaczące' kadry, brak ostrości i brud oraz rysy miały sugerować widzowi, iż film ten tuż po swym nakręceniu skazany został na zapomnienie i przeleżawszy gdzieś wiele lat teraz dopiero - niczym odnaleziony skarb - oglądany jest po raz pierwszy.

Jezebel video stillimage Jezebel video stillimage

"Użycie kamer Mini-DV i obróbka materiału na domowym sprzęcie edycyjnym umożliwiła nam pracę w małej ekipie, będąc jednocześnie wielkim doświadczeniem. Efekt końcowy zarysował tylko to, co jest jeszcze możliwe do zrobienia. Zainspirowało mnie to do wypróbowania jeszcze paru innych metod i technik pracy tak szybko, jak będzie to tylko możliwe" - Richard Bell.
***

obejrzyj fragment teledysku:
01 Jezebel video excerpt