01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
03 recoil dyskografia


Stalker video
1998

'Stalker' jest utworem, którego sam już tytuł wywołuje natychmiastowe, adekwatne do całości wyobrażenia. Nastrój tego kawałka jest wyraźnie zdefiniowany już od otwierającej go sekwencji. Alan był nieugięty w kwestii, iż teledysk powinien odzwierciedlać atmosferę utworu bez konieczności ocierania się o makabrę. Efekt końcowy natomiast mógłby, odpowiednio wykorzystując 'niezręczne' elementy utworu, rzucić nieco nowego światła na jego narrację.

Po kilku dyskusjach, Pam Smith (szef MUTE do spraw teledysków) zasugerowała Alanowi młodego reżysera, Alex'a Coburn'a.

Pam Smith:
"Każdego tygodnia spotykam około dwudziestu twórców filmowych, z różnych wytwórni. Alexa poznałam mniej więcej rok temu, kiedy był jeszcze na uczelni i już wtedy zauważyłam jego talent. Ostatnio został zatrudniony przez bardzo dobrą wytwórnię (Activate) i pomyślałam, że to właściwy moment. Jest młody i niedoświadczony, a do tego podoba się mu utwór, co jest naprawdę ważne."

Stalker video stillimage Stalker video stillimage

Alan zgodził się z opinią Pam o Alexie:
"Także i ja pomyślałem, że jego entuzjazm i względne niedoświadczenie mogłyby pracować na naszą korzyść. Ogólnie, jeśli chodzi o współpracowników, staram się wybierać ludzi bardzo starannie. Są to ludzie, którzy moim zdaniem mają talent w swojej dziedzinie i którym daję wolną rękę. W pewnym sensie podobne jest to do tego, co robiłem na 'Unsound Methods', gdzie podjąłem ryzyko decydując się na wokalistów, których właściwie nie znałem."

Alex Coburn:
"Chciałem zrobić teledysk do 'Stalker', ponieważ dla twórcy filmowego jest to idealny utwór do stworzenia do niego obrazu - posiada klimat, odpowiednią strukturę i wokal, który sugeruje narrację. Moje zadanie byłoby proste o tyle, o ile udałoby mi się uchwycić złowrogą i nieco dręczącą atmosferę utworu. Wiedziałem, że jeśli będę się tego trzymać, będzie to wyglądać dobrze."'.

Jak już Alex dostał zlecenie, wysłał swoją wizję teledysku do Alana:
"Drażliwy, mroczny, zlany przytłumionymi, matowymi kolorami, nawiązujący do stylu poprzedniego klipu ('Drifting') i oprawy graficznej okładek singli i albumu. Wartki i dynamiczny, rozmazany i trzeszczący. Użyte fragmenty starego, podrapanego filmu, niektóre słowa / obrazy być może wydrapane na czarnym tle czołówki w celu wywołania uczucia niepokoju. Białe zadrapania na paru kolorowych kadrach. 'Rybiooki' obiektyw wytworzy efekt 'judasza', nieznacznie wypaczając obraz. Nałożenie specjalnej maski na obiektyw pozwoli na uzyskanie czarnej, kulistej ramki - zabieg ten ustanowi nieco groźny 'punkt widzenia' dla całego filmu. Przewiduję większość zdjęć nakręcić w sposób zupełnie oszczędny; wyjątkiem będą obrazy miasta (Nowego Jorku) i pokoju hotelowego, które w porównaniu z chłodem miasta powinny być czerwone i ciepłe, z domieszką szaleństwa.

Stalker video stillimage Stalker video stillimage

Mężczyzna obserwuje nieznajomą kobietę przebywającą w pokoju hotelowym. Postacie będą grały swoje role w taki sposób, jak gdyby istniały nie ujawnione nam zdarzenia poprzedzające całą akcję. Może mężczyzna, który podrywał dziewczynę, maił romans i teraz dziewczyna nie chce go już znać - jego obsesyjne pożądanie bierze jednak górę. Mogła by tu być nawet sugestia, że zabił ją lub siebie samego, lub dopiero chce to zrobić. Poszczególne zdjęcia powiedzą nam co nieco o całej tej historii, jednak nie na tyle, by dowiedzieć się, jak się to wszystko kończy. Kluczowe elementy mogłyby zawierać wiszącą bezładnie słuchawkę telefonu, dłoń wertującą książkę telefoniczną, światła neonów, ręce na ciele, metro w nocy, puste, złowrogie korytarze, 'judasza' i penetrujące oko. Doug będzie śpiewał w tym samym pokoju, w którym znajdować się będzie kobieta, być może leżąca na łóżku za nim, jak gdyby była martwa."

Żeńska rola w 'Stalker' jest grana przez Connie Chiu, chińską albinoskę z fioletowymi oczami.

Connie Chiu:
"Całkiem łatwo zrozumiałam, czego chciał Alex... teledysk ten ma być jakby zwiastunem filmu, więc z tego poziomu nie dostaje się pełnej historii. Jest kilka wymiarów w tym 'opowiadaniu', które mi się spodobały. Oczywiście jest 'podglądacz' obserwujący kobietę w pokoju hotelowym, jednak z tym, jak wideo posuwa się naprzód zdajesz sobie sprawę, że to ja jestem osobą, która niemalże go podgląda - to przez to, iż jest aż tak bardzo zawładnięty obsesją. To coś jak pożeranie się nawzajem - ten aspekt klipu podobał mi się najbardziej. Jest to raczej swoista zagrywka niż historyjka z cyklu 'och, dziewczyna jest ofiarą'. Poza tym seksualna czy też erotyczna wymowa teledysku to nie wszystko - to coś znacznie głębszego. Jednym z głównych powodów, dla których lubię grać w klipach jest to, że dostajesz role, których nie możesz lub nie ośmielasz się odgrywać w rzeczywistym życiu. 'Stalker' był zdecydowanie tego typu przypadkiem."

Stalker video stillimage Stalker video stillimage

Pierwsza część nagrywania teledysku dotyczyła szaleńczej podróży do Nowego Jorku celem uchwycenia aury i atmosfery miasta, aczkolwiek to doświadczenie nie było wcale tak urocze, jak ktoś mógłby sobie pomyśleć.

Isobel Conroy, producentka:
"Trafiliśmy do Harlemu, w temperaturach poniżej zera, padającym gradzie, śniegu i deszczu, w środku nocy, otoczeni przez kompletnych świrów - Nowy Jork zdecydowanie jest pełen lunatyków. Było tak zimno, że nogi operatora kamery zaczęły krwawić, jego ręka przymarzła do kamery, a cały sprzęt przesiąknął wilgocią."

Alex Coburn:
"W Nowym Jorku panował totalny chaos. Kiedy znalazłem się na ulicach śródmieścia Brooklynu o czwartej nad ranem, to, muszę przyznać, zacząłem się zastanawiać, jak się w ogóle tutaj znaleźliśmy i co do diabła tam robiłem."

Będąc już z powrotem w Londynie, zaczęto szukać odpowiedniego miejsca, gdzie można byłoby nakręcić sceny hotelowe. Ostateczny wybór padł na niedawno zamknięty 'Clarendon Court Hotel'. Elewacja budynku, choć podniszczona i wymagająca malowania, była tak samo imponująca i zadziwiająca, jak budynki go otaczające. Jednak jak już weszło się do środka, czar prysnął. W ostatnich latach hotel był używany przez miejscowe władze samorządowe jako miejsce osadzania niektórych niezbyt pożądanych mieszkańców i teraz nosi znamiona ich dość szybkiego wysiedlenia, poprzedzonego policyjną rewizją. Spekulacje o bliskim zamknięciu hotelu przybrały rozmaite formy, od 'nie nadający się do zamieszkania' poprzez 'opanowany przez karaluchy i szczury' do 'czy widziałeś ostatnie piętro?'. Rzeczywiście, wędrówka po pięciu piętrach była z pewnością doświadczeniem dla nozdrzy i każdy jeden z tych czynników mógł z powodzeniem być dominującym powodem zamknięcia hotelu. Na potrzeby nagraniowe teledysku Clarendon nadawał się jednak idealnie.

Stalker video stillimage Stalker video stillimage

W dniu kręcenia klipu ekipa była zajęta już od 7.30 rano i pośród do połowy pustych puszek piwa udało się jej ustawić scenę sypialni w jednym z bardziej nadających się do mieszkania pokoju. Alan z Doug'iem przyjechali cztery godziny później. Proces nagrywania przebiegał całkiem sprawnie i mimo zimna wszyscy wydawali się być w dobrym nastroju. Większość ludzi, o ile akurat nie byli potrzebni, siedziała stłoczona wokół wentylatorów grzewczych i opłakiwała fakt, że wybierane przez Alana do nagrania teledysków porzucone budynki nie posiadają ogrzewania.

"Tak naprawdę to nie jest niezwykłe robienie tego rodzaju rzeczy" - mówi Isobel zapytana o to, czy nie wolałaby raczej pracować ze Spice Girls. "Czasem nagrywanie w takich jak tutaj ograniczonych warunkach jest większym osiągnięciem. To właściwie bardziej ekscytujące niż bycie w luksusie. Z drugiej jednak strony wolałabym filmować na Bahamach!"

W Claderon nakręcono trzy rodzaje ujęć do teledysku - jedne z nich przedstawiają Connie w pokoju hotelowym, inne pokazują korytarze, a ostatnie Doug'a.

Douglas McCarthy:
"Kiedy Alan poprosił mnie o napisanie tekstu do 'Stalker', musiałem zdecydować, czy ma to być o ofierze, czy może o sprawcy. Co prawda uznałem, że utwór nie powinien być ukierunkowany jednostronnie, to jednak zdecydowałem , że zabawniej będzie postawić się w roli sprawcy i poczuć niemożność robienia tego, na co ma się ochotę...na przykład na niemiłosierne dręczenie młodej dziewczyny i czynienie jej życia piekłem na ziemi. To cudowna rzecz, że pisząc możesz naprawdę ucieleśnić swoje najdziksze fantazje. Moja żona, aczkolwiek, nieco się o mnie niepokoi. Jeśli chodzi o samo filmowanie, sprawiło mi przyjemność granie takiej roli i poza tym, że moje paznokcie musiały być zbyt czyste, wcieliłem się w tą postać beż większego wysiłku."

Stalker video stillimage Stalker video stillimage

Pod koniec dnia, po sesji nagraniowej, wszyscy przemarznięci do szpiku kości, wracaliśmy do domu. Opuszczaliśmy hotel z pomocą ochroniarza, który zamieszkiwał wewnątrz budynku. "Czy wymagają od ciebie, byś co noc wędrował po hotelu i sprawdzał pokoje?" - ktoś zapytał. " Nie, ale i tak to robię, dla zabawy" - odpowiedział z rozkoszą strażnik. " Tylko pomyśl sobie o rzeczach, jakie mógłbyś tutaj wyprawiać - porywać ludzi, torturować ich, mordować, grzebać ciała w piwnicy....." Eee...tak... Zostawiliśmy go z jego myślami i zrobiliśmy szybki odwrót.

Alan:
"Podczas nagrywania klipu troszczę się nie o komercyjne jego aspekty, ale raczej o wiarygodne oddanie wizualnej interpretacji muzyki. Teledysk Alex'a jest taki, jak należy, do tego dynamiczny i interesujący. Jestem naprawdę zadowolony z efektu końcowego i jestem pewny, że Alex będzie cieszącym się powodzeniem reżyserem."

Alex:
"To jak tworzenie muzyki - spora część całego procesu jest kompletnie instynktowna. Ludzie wydają się myśleć że reżyser zna wszystkie odpowiedzi. Dla mnie przedstawia się to zupełnie odwrotnie - mam wiele pytań i to, co stanowi o postępie pracy, to odkrywanie pomysłów i słuchanie reakcji ludzi na te pomysły oraz podążanie za swoim instynktem. Myślałem, że brak doświadczenia mógłby być problemem, jednak każdy naprawdę był 'ze mną' i dodawał odwagi, co, jak myślę, pozwoliło mi stworzyć takie dobre wideo. Byłem bardzo, bardzo szczęśliwy móc zrobić taki film, jaki chciałem - współpraca z MUTE i Alanem było totalnie satysfakcjonującym doświadczeniem"

***

obejrzyj fragment teledysku:
01 Stalker video excerpt