01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
05 recoil team


Moby

Moby urodził się w 1966 roku w Nowym Jorku i dorastał w Connecticut. Jego prawdziwe imię to Richard Hall, a swój pseudonim, jako siostrzeniec Hermana Melville'a, autora książki 'Moby Dick', zaczerpnął od jej tytułu. W tym czasie Moby miał piętnaście lat i będąc punkiem nauczył się grać na gitarze i był członkiem kilku grup, jak na przykład The Vatican Commandos czy Ultra Vivid Scene.

Moby

Pod koniec lat 80-tych, z powstaniem kierunku acid-house, Moby odnalazł swoje prawdziwe powołanie jako DJ oraz twórca remixów i muzyki elektronicznej . Dzięki sukcesowi 'Go' - swojego pierwszego singla (zainspirowanego filmem 'Twin Peaks') i występom na żywo Moby stał się znaczącą postacią w świecie muzyki 'dance' po obu stronach Atlantyku.

Po wydaniu debiutanckiego albumu 'Everything Is Wrong', Moby miał jednak już dośyć muzyki dance i - w iście przewrotnym stylu - jako kolejną rzecz nagrał punk-rockowy album ' Animal Rights'. Jak się okazało, był to kontrowersyjny ruch w karierze Moby'iego, jako że przypięto mu etykitę z napisem 'taneczny zdrajca'.

Wydany w roku 1997 'I Like To Score' - album zawierający dwanaście filmowych utworów pokazujących urozmaicone gusta Moby'iego - oprócz starych i nowych tematów zawierał także przerobiony przez niego temat z Jamesa Bonda.

Moby przy współpracy z Butthole Suffers nagrał utwór na scieżkę dźwiekowa filmu 'Spawn'. Oprócz tego napisał muzykę do filmu Joela Silvera 'Double Tap' oraz wspólnie z Heter Nova przerobił utwór 'Straight To Hell' przeznaczony na 'The Clash Tribute Album'. W międzyczasie u Moby'iego narodziły się plany na produckcję albumu Guns'n' Roses, jednak na planie pozostało. 

W roku 1999 Moby opublikował zapowiedziany singlami 'Honey' i 'Run On' album 'Play', stanowiący miksturę elementów 'czarnej muzyki' z początku wieku i nowoczesnego, w głównej mierze tanecznego brzmienia.

Moby użyczył swojego głosu utworowi 'Curse' zawierającym się na albumie 'Bloodline'.

***