01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
04 recoil wywiady


Faith Mailing List - Hepzibah Sessa Interview
1998

Wywiad został skompilowany na podstawie nadesłanych na listę dyskusyjną 'Faith' pytań od fanów.

***

MUZYKA

Faith: Czy oprócz Miranda Sex Garden grałaś w innych kapelach?

Czy wciąż jesteś członkiem Miranda Sex Garden? Czy ten zespół jeszcze istnieje?

Hepzibah Sessa: Miranda Sex Garden była właściwie jedynym zespołem, w jakim kiedykolwiek grałam. Odeszłam z grupy po tym, jak skończyła się trasa Devotional, częściowo dlatego, iż nie chciałam wyjeżdżać w naszą trasę jak już Alan powrócił ze swojej oraz dlatego, że mimo, iż nie żałuję czasu spędzonego z zespołem, muzyka sama w sobie nigdy nie była moją 'filiżanką herbaty'. Co prawda było to bardziej interesujące, niż zwykłe, gitarowe granie, to jednak nie było oparte na klimacie 'groove' w wystarczającym dla mnie stopniu.

Po tym, jak odeszłam, zmienił się kilkakrotnie ich skład oraz zagrali kilka koncertów z innymi zespołami (Hole w USA był jednym z bardziej znanych), po tym jednak MUTE zerwało z nimi kontrakt.

Miranda Sex Garden nadal istnieje, choć nie mają żadnego kontraktu i myślę, że planują trasę po Norwegii.

Faith: Jaka była reakcja publiczności, kiedy Miranda Sex Garden otwierała występy Depeche Mode podczas Devotional Tour?

Hepzibah Sessa: Granie na rozgrzewkę przed Depeche Mode było największym zaszczytem i przyjemnością. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla muzyka, niż granie przed 30 000 oszalałych fanów krzyczących 'DE-PECHE-MODE' przez cały czas swojego występu. Było nie lada osiągnięciem granie na klawiszach przy jednoczesnym uchylaniu się od wszelkiej maści pocisków, z których pewnego razu jeden okazał się być woreczkiem z kałem. Nasuwa to pytanie, czy ów woreczek został już wcześniej przygotowany, czy może jego zawartość 'sporządzono' bezpośrednio na miejscu?

Mimo wszystko jednak warto było znosić te udręki, ponieważ ja zawsze śmiałam się ostatnia. Na przykład zgromadziłam ogromną kolekcję zapalniczek, którymi rozzłoszczony motłoch miotał w nas z alarmującą regularnością. Oczywiście zawsze obracało się to przeciwko nim samym, gdy później zdawali sobie sprawę, że nie mają czym dać o sobie znać podczas śpiewanych przez Martina wyciskających łzy utworów.

No i oczywiście, był taka mały aspekt dotyczący posiadania względów pewnego członka Depeche Mode - czy musze mówić więcej?

Faith: Czy widziałaś lub słyszałaś jakąś wyjątkową wykonawczynię, producentkę itp. obracającą się w podobnej do Alana dziedzinie? Czy, Twoim zdaniem, występuje niedostatek kobiet zaangażowanych w produkcję muzyki?

Hepzibah Sessa: Niestety, nie przypominam sobie żadnej producentki. W branży są kobiety ze znacznym doświadczeniem twórczym, jak Neneh Cherry czy Bjork, jednak nie wiem, czy one same określiłyby się jako producentki. Przemysł muzyczny na etapie produkcji studyjnej jest wciąż w bardzo dużym stopniu męską domeną.

Faith: Jaką radą mogłabyś się podzielić z wykonawczyniami bazującymi na takich jak Ty doświadczeniach w przemyśle muzycznym?

Hepzibah Sessa: Nie należy tracić swojego poczucia humoru i nigdy, przenigdy nie okazywać oznak słabości, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z kimś takim jak Charlie - pożre Cię żywcem nie dając praktycznie żadnych szans.

Faith: Masz piękny głos - czy nagrasz kiedyś album solowy? Czy planujesz nagrać coś własnego w najbliższej przyszłości?

Hepzibah Sessa: Chciałabym, jednak nie wolno mi dotykać żadnych urządzeń w studiu poza kuchenką ;-)

Faith: Czy rozważyłabyś dołożenie swojej cegiełki do pracy innych ludzi / artystów na takiej samej zasadzie, na jakiej opierała się Twoja współpraca z Alanem?

Hepzibah Sessa: To zależy, w jakim charakterze potrzebowaliby mnie ci ludzie. Wszelkie oferty proszę nadsyłać na kartkach pocztowych...

Fatih: Czy wiesz, jaki utwór Curve został zremixowany przez Alana?

Hepzibah Sessa: Tak, ale teraz nie powiem. Odpowiedź pojawi się wkrótce na oficjalnej stronie RECOIL (był to utwór Toni Halliday pt. 'Time Turns Around' - przyp. MP).

Faith: Czy Alan miał obsesję na punkcie wszystkiego podczas nagrywania 'Unsound Methods'?

Hepzibah Sessa: Miał momenty kryzysu, samozwątpienia, nudy itp. jednak podtrzymywałam go na duchu zaopatrując go w spore ilości sandwich'ów i wódki.

Faith: Jakiej muzyki słuchasz? Jakie są Twoje ulubione kapele poza oczywiście RECOIL? Które ze swoich muzycznych upodobań dzielisz, a których nie dzielisz z Alanem?

Hepzibah Sessa: Słuchamy prawie tego samego z takim wyjątkiem, że moim zdaniem 'ptaszek' z Portishead ma irytujący głos, natomiast on nie znosi Squeeze. Analogicznie Alan odnosi się z nostalgią do grup, jakich słuchał w młodości podczas gdy ja mam słabość do wielu rzeczy z lat 80-tych.

Faith: Na jakich instrumentach grasz?

Hepzibah Sessa: Na skrzypcach, altówce i pianinie.

Faith: Jaki jest Twój ulubiony utwór RECOIL?

Hepzibah Sessa: Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - zbyt ciężko wyróżnić jakiś numer, aczkolwiek mam słabość do 'Last Breath'.


PYTANIA DOTYCZĄCE PARIS

Faith: Kiedy urodziła się Paris, czy Charlie pomagał Ci w karmieniu jej o trzeciej nad ranem lub o innej porze w środku nocy, kiedy tylko Paris postanowiła się obudzić?

Hepzibah Sessa: Jako że Paris była karmiona piersią, Alan nie miał tu zbyt wiele do roboty. Jednak za każdym razem się upewniałam, czy aby na pewno go obudziłam, ponieważ wiedziałam, że nie chciałby przegapić takiego wyjątkowego momentu w rozwoju naszego wspaniałego dziecka :-)

Faith: Jaki rodzaj odpowiedzialności za wychowanie dzieci reprezentuje Alan? Jest super-tatusuiem lat '90 czy może ojczulkiem z okolic 1950 roku?

Hepzibah Sessa: Z zadowoleniem stwierdzam, że należy do grupy tych super-tatusiów. Jest odpowiedzialny za puszczenie Paris filmu o Teletubbies, malowanie dziwnie wyglądających stworów celem jej rozbawienia oraz udostępnia ciepłą klatkę piersiową umożliwiającą Paris zaśnięcie.

Faith: Czy pozwalasz Paris oglądać Teletubbies?

Hepzibah Sessa: Naturalnie. 10-ta rano to pora Teletubbies i wszyscy musimy usiąść i oglądać figle płatane przez Tinky-Winky, Dipsy, Laa Laa i tego czerwonego. Posiadamy także nagranie video przedstawiające posadzoną przed kamerą Paris, której kazaliśmy się na chwilę uspokoić - bez przerwy to ogląda. Niezłe wychowanie, co?

Faith: Czy Alan był obecny przy narodzinach Paris? Czy zemdlał, kiedy rodziłaś?

Hepzibah Sessa: Narodziny Paris odbyły się w naszym domu w wannie, ale Alan nie zemdlał. Uwierz mi, widział już o wiele bardziej nieprzyjemne rzeczy w swoim życiu niż poród - ten człowiek był przez 14 lat w DM, więc wyobraź sobie choć niektóre tylko rzeczy, jakie musiał widzieć!

Faith: Jak miewa się Paris? Czy dużo ostatnio napsociła?

Hepzibah Sessa: W tej chwili siedzi obok Charliego i wspólnie oglądają jakiś mecz. Paris wygląda tak, jakby chciała się uwolnić od towarzystwa Alana i mieć odrobinę ciszy i spokoju. Podejrzewam, że cicha wojna woli wisi w powietrzu!

Faith: Jaką bajkę opowiada lub jaką piosenkę śpiewa Charlie na dobranoc dla Paris?

Hepzibah Sessa: Często rano przygrywa dla niej na pianinie, a ona akompaniuje mu. Jego repertuar zawiera tematy z Teletubbies, Irish Jigs, Boogie Woogie Jazz. Jest w tym całkiem dobry.


ŻYCIE Z CHARLIE'M

Faith: Co robi Alan ze swoimi slipami:
A) rozrzuca je po całym mieszkaniu,
B) chowa je,
C) ubiera Twój czarny biustonosz i krzyczy: 'długowieczny mężczyzna w czarnej bieliźnie!'
D) inne?
Jak konfrontujesz się z problemem opisanym powyżej?

Hepzibah Sessa: Alan rzadko nosi slipy, więc nie muszę borykać się z tego rodzaju rzeczami.

Faith: Z jakich obowiązków domowych Alan wywiązuje się najlepiej?

Hepzibah Sessa: Mamy dębowe podłogi - Alan jest dobry zwłaszcza w ich polerowaniu. Poza tym jest mistrzem zasady 'zrób to sam'.

Faith: Która z rzeczy, jakie robi Alan, wkurza Cię najbardziej?

Hepzibah Sessa: Okupowanie komputera.

Faith: Odwrotnie - co jest w nim najlepsze?

Hepzibah Sessa: Jego poczucie humoru, niewiarygodny talent i wybrzuszające się konto bankowe.

Faith: Czy Charlie gotuje? Jeśli tak, co lubi najbardziej przyrządzać? Czy to, co zrobi, w ogóle jest dobre?

Hepzibah Sessa: Jest w tym bardzo dobry, jednak zawsze dostaję tylko próbki tych jego 'kulinarnych rozkoszy'. Innymi słowy, gotuje bardzo rzadko. Oczywiście jak już przyrządzi swoje główne danie, to nie mogę się potem nasłuchać, jakie to nie było przecież wspaniałe.

A tak na marginesie, to robi świetne curry.

Faith: Czy Charlie ma łaskotki? Jeśli tak, to gdzie (hm, czy to zbyt wścibskie pytanie? ;-)

Hepzibah Sessa: Nie lubi, jak dotyka się jego szyi. Myślę, że to przed obawą, że mogłabym próbować go udusić.

Faith: Czy Charlie sam robi sobie sandwich'e, czy może Ty musisz zaspakajać jego głód?

Czy Alan sam przygotowuje sobie sandwich'e i nalewa sobie wódkę, kiedy jest zaabsorbowany piłką nożną?

Hepzibah Sessa: To zależy od tego, jak bardzo hojna czuję się w danym momencie.

Faith: Czy Charlie skowycze i mówi płaczliwym głosem, kiedy jest chory?

Czy Alan zapewnia Ci komfort, kiedy bywasz chora lub gdy byłaś w ciąży, czy może krzyczy 'Hej, dlaczego nie pozmywałaś naczyń'?

Hepzibah Sessa: On bywa rzadko chory. To może mieć coś wspólnego z ilościami wódki, jakie pije (zabija to przecież wszystkie zarazki).

Opiekował się mną bardzo starannie, kiedy byłam w ciąży, aczkolwiek ciągle wymagał ode mnie, bym przykładała się do pracy. Musiałam piłować drzewa w ogrodzie w 8,5 miesiącu ciąży...

Faith: Czy Alan nienawidzi kupowania ubrań?

Hepzibah Sessa: Nie, jest dokładnie odwrotnie. Jest jednym z nielicznych mężczyzn, jakich spotkałam, którzy lubią robić zakupy. Ma świetny gust, a ja kupuję tylko to, co zostanie przez niego zaakceptowane.

Faith: Dostajesz od Alana zmysłowe prezenty czy może otrzymałaś ostatnio piątą deskę do prasowania?

Hepzibah Sessa: Na samym początku naszego związku, kiedy Alan zwykł ściągać mnie w celu zobaczenia się z nim na trasie, załatwiał mi najlepsze apartamenty hotelowe, największe limuzyny, najlepsze restauracje, seksowną bieliznę, tuziny róż, niewiarygodnie drogie butelki szampana, młodych Filipińczyków itp.

Teraz mam szczęście jeśli uda mi się dostać pizzę.

Faith: Charlie powiedział w jednym z wywiadów, że masz do swojej dyspozycji kilka różnych nazw dla niego. Mogłabyś podzielić się z nami niektórymi z tych określeń?

Hepzibah Sessa: Niestety, Alan nie pozwoli mi na to!

Faith: Czy Alan chrapie? Czy puszcza bąki w łóżku? Czy robi tą 'męską' rzecz, to znaczy czy beka obniżonym głosem (aczkolwiek podziwiam wszystkie kobiety, które potrafią to robić)?

Hepzibah Sessa: Robi jedną z tych rzeczy.

Faith: Czy Alan jest romantykiem?

Hepzibah Sessa: Jest bardzo romantyczny. Według Charliego kochanie się z piękną kobietą jest jak granie w golfa. Najpierw musisz umyć swoje piłeczki i upewnić się, że się przedzierają się przed powietrze bez przeszkód. Wtedy musisz sprawdzić stan wiatru i wilgotność. Jeżeli trafisz w zarośla, usuwasz ślady krzaków z kija golfowego i celujesz w dziurę.

Faith: W jaki sposób udaje Ci się, podczas gdy jest pochłonięty oglądaniem meczu, zwrócić jego uwagę na... um... inne formy spędzania czasu ?

Hepzibah Sessa: To jest niemożliwe. Prawdziwy Anglik nigdy nie powoli na to, by seks stanął na drodze jego stosunków do piłki nożnej.


POZOSTAŁE PYTANIA

Faith: Czy jesteś zazdrosna o to, że inne kobiety pożądają Twojego mężczyznę?

Hepzibah Sessa: Nie, wcale. W końcu trzeba się dzielić.

Faith: Ostatnio widzieliśmy w pewnym magazynie parę zdjęć ze studia, które uzupełniały wywiad z Alanem. Kto był odpowiedzialny za stylizację wnętrza jaką wdzieliśmy w studiu i dlaczego się na nią zdecydowaliście?

Hepzibah Sessa: Charlie ma upodobanie do minimalistycznego wyposażenia i to on wyszedł z taka pomysłem. Aczkolwiek większość rzeczy wybieraliśmy wspólnie ponieważ mamy identyczny gust jeśli chodzi o nowoczesne, industrialnie stylizowane meble i styl lat 30-tych. Oba te style doskonale współgrają i jak mogliście zobaczyć, całość jest bardzo 'męska' - nie to co będący w zasięgu wzroku kwiat w doniczce.

Faith: Przepraszam, jeśli jest to zbyt wścibskie pytanie, ale i tak je zadam: gdzie po raz pierwszy spotkałaś Alana i czy wtedy przygadywał Tobie? Jeśli tak, jak to wyglądało?

Hepzibah Sessa: Po raz pierwszy się spotkaliśmy, kiedy Miranda Sex Garden została wysłana przez Daniela Millera jako zastępstwo grupy Spiritualized na trasie Devotinal Tour - tamci musieli zrezygnować, ponieważ fani depeche MODE dawali im porządnie w kość i nie mogli już tego dłużej wytrzymać. Od chwili, w której ja i Alan zostaliśmy sobie przedstawieni, wydawaliśmy się mieć dużo wspólnego, zwłaszcza poczucie humoru. Myślę też, że podobało mu się, że byłam zuchwała ponieważ nie byłam nigdy fanką dM i tak naprawdę to nie wiedziałam przez kilka pierwszych dni, kim właściwie był Alan.

Zanim wychodziłam na scenę, nie piłam niczego, ponieważ wolałam trzeźwo myśleć grając na klawiszach itp. To jednak nie tyczyło się pozostałej czesi MSG i w efekcie, kiedy już kończyliśmy grać i wracaliśmy do naszej garderoby, nie było już tam żadnego alkoholu. Jednej nocy, po tym jak dM także już zeszło ze sceny, przedstawiłam Alanowi moje kłopotliwe położenie i zapytałam uprzejmie, czy mogłabym dostać troszkę wódki. Alan warknął 'A czym my niby dla was jesteśmy, pieprzoną organizacją charytatywną?' Miał ten błysk w oczach i natychmiast dotarło do mnie, że przypadłam mu do gustu. Resztę trasy spędziliśmy na wzajemnym obrzucaniu się obelgami, pośród, eh, hmm, robienia innych rzeczy.

Na przykład, kiedy wchodziłam do pokoju, mówił 'O Boże, znów się zbliża...' a Dave zwykł kończyć to zdanie na przykład słowami '...jak paskudna wysypka'.

Faith: Alan jest popularnym człowiekiem - czy kiedykolwiek czujesz się przytłumiana przez jego fanów?

Hepzibah Sessa: Nie, w ogóle. Ponieważ żyjemy w tak bliskich stosunkach, fani Alana są tak samo jak dla niego ważni dla mnie.

Faith: Jaki jest Twój znak zodiaku?

Hepzibah Sessa: Skorpion. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że astrologia aż kipi od wszelkiego rodzaju przesądów, nieprawdaż?

W zasadzie cała matematyka stojąca za horoskopem była skażona tym, iż ludzie wierzyli, że ziemia była centrum wszechświata. Kiedy zastosowano poprawne obliczenia okazało się, że wszystkie znaki zodiaku są o miesiąc ' do tyłu', tak więc w rzeczywistości nie jestem skorpionem, a strzelcem.

Dziękuję za wszystkie wasze pytania. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi są na tyle interesujące, iż skłonią was do pogawędki. Więcej informacji pojawi się już wkrótce na oficjalnej stronie RECOIL.

Do usłyszenia na liście 'FAITH'!

***


zobacz także:
01: Hepzibah Sessa collaborator profile