01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
04 recoil wywiady


Sonic Net Chat Sessions
internetowa 'pogawędka' z fanami
08.12.1997

***

RECOIL: Witam wszystkich obecnych na łączach! Dobrze wiedzieć, że wykazujecie zainteresowanie. Będę na linii przez kilka następnych tygodni, więc mogę bezpośrednio rozmawiać z wami wszystkimi.

Rick: Czy zaczynasz pracę nad nowym albumem?

RECOIL: To, czym zajmuję się w tej chwili, to praca nad remixami następnego singla, jakim jest 'Stalker' i 'Missing Piece'. Będzie to coś w rodzaju wydłużonych wersji. Singiel ten ukaże się w lutym. Odnośnie nowego materiału - mam nadzieję zacząć pracę nad nowym projektem w przyszłym roku. W związku ze sposobem, w jaki pracuję, nie wiem, jaki kierunek obiorę tym razem.

Fran: Czy jesteś 'na bieżąco' z tym, co dzieje się na liście dyskusyjnej 'FAITH'?

RECOIL: Yeah, regularnie śledzę 'FAITH' i uważam czytanie nadchodzących postów za interesujące. Ostatnio ludzie z 'FAITH' przekazali mi listy za pośrednictwem Janet z MUTE. Mam nadzieję się dołączyć jak tylko będę on-line.

Astral: Jaki jest Twój ulubiony utwór na Unsound Methods?

RECOIL: Tak naprawdę to nie mam najlepszego utworu. Zależy to bowiem od mojego nastroju - w danej chwili podoba mi się dany utwór.

Alex: Czy wziąłbyś pod uwagę wyprodukowanie płyty mojego zespołu 'Ideal World'? Jeśli tak, gdzie mógłbym coś wysłać?

RECOIL: Alex, możesz przysłać mi kasetę, a ja z cała pewnością jej posłucham. Musiałoby to być dla mnie jednak ekstremalnie dobre, bym zajął się tego produkcją, jako że normalnie się tego nie podejmuję. Możesz przekazać mi swój materiał przez Janet albo Rolanda w biurze MUTE.

Incubus: Czy dobrze układa Ci się współpraca z Douglas'em McCarthy'm? Od jak dawna pracujecie razem - o ile się nie mylę, pomogłeś nawet wyprodukować jakiś materiał Nitzer Ebb? Czy właśnie wtedy się wszystko rozpoczęło? Czy planujesz kontynuować tą współpracę?

RECOIL: Wszystko zaczęło się, kiedy Nitzer Ebb grało jako support DM podczas trasy Music For The Masses w 1987 roku. Kontynuacją znajomości było wyprodukowanie przeze mnie w 1991 roku ich albumu 'Ebbhead'. Douglas śpiewał na moim ostatnim albumie 'Bloodline', tak więc nasze stosunki ugruntowały się na przestrzeni tych lat.

Fran: Co myślisz o nagraniu tematu do Jamesa Bonda?

RECOIL: Zależałoby to od ograniczeń. Nie byłby to co prawda najbardziej ekscytujący projekt filmowy, jakim można by się zająć, choć możliwe, że całkiem dochodowy.

AgentO: Od czterech lat pracuję nad książką o Tobie i Depeche Mode; przygotowane są cztery kopie, w tym jedna dla Ciebie. W jaki sposób mogę Ci ją dostarczyć?

RECOIL: Wyślij to do siedziby MUTE w Anglii (do Rolanda Browna); powinno do mnie dotrzeć.

Suprvixn: Film Kubrick'a byłby aczkolwiek niezły...

RECOIL: Yeah, zgadzam się.

Mike: Czy jakieś Twoje single zostaną w najbliższym czasie wydane w Stanach?

RECOIL: Nigdy nie jestem do końca pewny, co kombinuje REPRISE. Niestety, komunikacja z ta wytwórnią nie jest taka, jak powinna być. Aktualnie czekają na reakcje stacji radiowych celem podjęcia decyzji, jakiego singla woleliby opublikować. Wyrazili aczkolwiek zainteresowanie singlem 'Stalker' jako utworu do ścieżki dźwiękowej jakiegoś filmu. Nie znam jednak tytułu tego filmu.

Alex: Jakiego programu używasz jako sequencera?

RECOIL: Steinberg Cubase (wersja 3.0 XT)

PumpkinKing: Czy wokaliści otrzymują od Ciebie podstawowe melodie, zanim dodadzą własne partie, czy może przysyłają Tobie wokale, a Ty miksujesz / samplujesz je wedle uznania?

RECOIL: Każdemu wokaliście wysyłam taśmę z muzyką kompletną w granicach 70%. Jak już włączą do tego swoje wokale, udoskonalam całą strukturę i na końcu dodaję melodie i elementy muzyczne.

Zulaikha: Alan, pod wrażeniem jakich, jeżeli w ogóle jakichś, nowych brytyjskich kapel jesteś?

RECOIL: W tej chwili podoba mi się Radiohead, Portishead i jeszcze jakaś grupa z członem 'head' w nazwie. Nowe kapele są trudne. Nie ma jednak zbyt wielu nowych zespołów, jakie lubię.

PumpkinKing: Czy na nowym Twoim albumie został użyty sampel z 'Apocalypse Now'? Jeśli tak, jakie są Twoje odczucia co do tego filmu?

RECOIL: Właściwie to nie został tam użyty żaden sampel z 'Apocalypse Now', aczkolwiek pierwszy utwór na albumie został zainspirowany właśnie tym filmem. 'Apocalypse Now' jest jednym z moich ulubionych filmów.

Bools Again: Czy jesteś dobrym sportowcem? Jaka jest twoja ulubiona dyscyplina?

RECOIL: Ulubionym moim sportem jest angielska odmiana piłki nożnej, a najlepszą drużyną jest QPR (Queen Park Rangers - przyp. MP). W szkole nie byłem zbyt dobrym piłkarzem, za to nieźle radziłem sobie z grą w krykieta. Ostatnio poświęcam się w grze w tenisa ziemnego.

Dioce: Jakie jest Twoje zdanie na temat ostatnich trendów w muzyce klubowej i house?

RECOIL: Prawdę mówiąc, zbytnio nie przyglądam się scenie dance. Myślę, że pośród zwyczajnej muzyki dance jest paru ludzi, którzy wprowadzając innowacje do tego gatunku wynajdują często niezłe pomysły. Rzeczą, która w muzyce dance często mnie rozczarowuje, jest to, że takich ludzi, którzy przekraczają granice pracując nad melodiami i innymi rzeczami, jest zbyt mało.

Red: Alan, co ma na ciebie wpływ podczas pisania utworów - czy związane jest od z nastrojem, w jakim w danym momencie się znajdujesz, czy z rzeczami, jakich doświadczyłeś w życiu, czy może z czymś, co czytałeś lub widziałeś, a co odbiło się na Tobie?

RECOIL: Przede wszystkim są to rzeczy, o jakich czytałem lub jakie widziałem. Ta ciemniejsza strona życia interesuje mnie zwykle o wiele bardziej, niż cokolwiek innego.

Dioce: Czy kiedykolwiek rozważyłbyś współpracę z Brianem Eno lub Robertem Fripp'em?

RECOIL: Coż, Brian Eno zrobił dla DM kilka remixów 'I Feel You', które były bardzo dobre. Współpraca z nim jako producentem lub twórcą remixów byłaby bardzo interesująca, aczkolwiek bardzo droga. Nie jestem pewny co do Roberta Fripp'a.
Astral: Alan, plotka mówi, że w Stanach ukaże się singiel 'Drifting' w wersji CD-ROM. Prawda czy fałsz?

RECOIL: Yeah, z tego co słyszałem ostatnio, to prawda. REPRISE chciało tak zrobić, a ja dałem moje przyzwolenie, jako że pomyślałem sobie, że to dobry pomysł.

Aeon9: Alan, pojedziesz w trasę?

RECOIL: Cóż, nie zamierzam robić żadnej trasy. Z takim projektem jak ten, angażującym tak wielu różnych wokalistów, byłoby to bardzo trudne do zorganizowania. Od czasu mojego odejścia od DM moja hierarchia ważności uległa zmianie i granie koncertów, mimo tego że ma to swoje dobre strony, nie jest rzeczą stojąca najwyżej w moim programie.

Dioce: Co myślisz o coverach?

RECOIL: Ogólnie covery nie są za bardzo interesujące, choć sam zrobiłem jeden, mianowicie 'Faith Healer'.

YrFvrSlv: Dlaczego nie wykonujesz głównych partii wokalnych?

RECOIL: Powód jest taki, że niespecjalnie podoba mi się brzmienie mojego własnego głosu. Nie biorę siebie pod uwagę również jako autora tekstów. Wolę raczej zaangażować kogoś, kto jest dobry w te klocki.

Surpvixn: Czy rozważyłbyś zrobienie wywiadu dla MTV?

RECOIL: Yeah, zgodzę się na wywiad z kimkolwiek.

Surpvixn: Jaki gatunek wódki preferujesz?

RECOIL: Stoli.

Dioce: Czy masz dużo do powiedzenia w kwestii tekstów Twoich utworów, jeżeli piszą je wokaliści? To znaczy, czy poza ogólnym wskazaniem tematów ingerujesz w teksty?

RECOIL: Staram się wybierać ludzi, którzy są dobrzy w tym, co robią, daję im wolną rękę. Czasami modyfikujemy teksty, ale generalnie trzymam się tego, w czym jestem dobry, to znaczy umieszczaniu wokali w strukturze muzycznej.

Zulikha: Alan, czy wciąż jesteś fanem The Smiths?

RECOIL: Yeah, podoba mi się The Smiths, Morrissey i jego teksty.

Stoepsel: Gdybyś nie 'popadł' w muzykę, co byś wówczas robił?

RECOIL: Nienawidzę tego pytania.

Stoepsel: Pozwól, że zadam to pytanie w nieco inny sposób: czym się zajmiesz po swojej karierze muzycznej?

RECOIL: Nie widzę tak naprawdę końca mojego muzycznego życia. Nawet jeśli pracuję bardzo ciężko, nie określiłbym tego co robię jako kariery. To bardziej pasja; coś, co zawsze napełnia mnie entuzjazmem.

JaeJong: Alan, czy kiedykolwiek, poza RECOIL, wziąłbyś pod uwagę produkcję albumu innej grupy, a jeśli tak, jakiej grupy?

RECOIL: Moją główną zasadą jest odrzucanie propozycji pracy producenckiej na rzecz poświęcenia energii swoim własnym projektom. Zawsze jednak przeglądam wszystkie oferty - może natrafi się coś specjalnego.

Triton: Do grona jakich odbiorców zamierzasz dotrzeć z nowym albumem - tego samego, co DM, czy może innego?

RECOIL: Nie ma dla mnie znaczenia, kto słucha mojej muzyki, jednak nie oczekuję, że album ten będzie dla wszystkich. Tworzę muzykę, jakiej ja sam chciałbym słuchać i to stoi u mnie na pierwszym miejscu.

YrFvrSlv: Czy słuchasz swojej muzyki (rekreacyjnie)?

RECOIL: Niemożliwe jest robienie tego po tym, jak album jest już skończony. Najlepiej słucha mi się mojej własnej muzyki podczas procesu nagraniowego, a zwłaszcza podczas spontanicznych chwil, w których po raz pierwszy pojawiają się nowe pomysły.

Visle: Co myślisz o zrobionym przez Panasonica mixie utworu 'Shunt'?

RECOIL: Nie jest to najbardziej powalający remix jaki słyszałem. Dla mnie, w kontekście tego, w jaki sposób prezentuje się na singlu 'Drifting', sprawuje się całkiem dobrze.

JaeJong: Alan, powiedziałeś, że 'A Clockwork Orange' jest jednym z Twoich ulubionych filmów - co myślisz o samej książce?

RECOIL: Książka niemalże zawsze jest lepsza od filmu, ponieważ nic nie jest w stanie bardziej pobudzić twojej wyobraźni.

Red: Gdzie został nakręcony teledysk do 'Drifting'?

RECOIL: 'Drifting' był nagrywany w nieużywanym szpitalu w Woolwich w Londynie.

Zulaikha: Alan, dzieła jakich autorów czytasz?

RECOIL: Moją uwagę przykuwają pisarze naukowi, jak Richard Dawkins i jemu podobni. Książką, którą aktualnie czytam, jest 'River Of Eden'. Jest taka książka autorstwa Billa Byrsona zatytułowana 'Mother Tongue'. Byrson jest amerykańskim pisarzem, który pisze o pochodzeniu języka angielskiego. Szczerze polecam tą pozycję każdemu, kto interesuje się językiem.

Rick: A co ze stroną w sieci? Jaki byłby najlepszy sposób prowadzący do jej realizacji? Komunikacja z Tobą przez Janet i MUTE?

RECOIL: Prawdopodobnie tak, aczkolwiek spodziewam się otworzyć własną stronę RECOIL w najbliższej przyszłości. Być może będzie lepiej pozwolić komuś zrobić ją dla mnie, możemy o tym porozmawiać. Wkrótce, to znaczy na przestrzeni dwóch tygodni zamierzam być dostępny on-line, więc może będę mógł pogadać na linii FAITH'a albo sam, lub przez Janet.

Dioce: W jaki sposób wybierasz sample? Czy masz przygotowaną listę rzeczy, które wykorzystasz pewnego dnia?

RECOIL: Zdobywam sample zewsząd. Czasami pochodzą one z telewizji, czasem sam je tworzę lub przerabiam stare brzmienia.

Silerntbob: Czy będziesz promował 'Unsound Methods' poprzez występy w telewizji?

RECOIL: Jeżeli zostanie zaproponowane mi coś interesującego lub ważnego, to może tak.

Triton: Kiedy Twój następny album ujrzy światło dzienne, czy będą tam nowi artyści?

RECOIL: Myślę, że jest spora szansa, że poproszę kilku nowych ludzi. Zawsze podobało mi się wyzwanie szukania nowych ludzi do współpracy.

JaeJong: Alan, co będzie zawierać Twoja strona interenetowa oprócz muzyki?

RECOIL: Jednym z moich głównych problemów dotyczących otwarcia strony jest próba myślenia nad wystarczająco interesującymi informacjami, jakie mogłyby się tam znaleźć.

Alex: Kto miał na Ciebie, jako muzyka, wpływ?

RECOIL: Cóż, jest tego sporo, nieprawda? David Bowie, The Beatles, wielu muzyków bluesowych, Kraftwerk.

Robaro: Czy są jakieś szanse na ponowną współpracę z Toni Halliday?

RECOIL: Prawdopodobnie nie, aczkolwiek byłem ostatnio na koncercie Curve, po którym odbyła się niezła impreza, spotkałem też wielu fanów RECOIL. Toni jest pochłonięta swoim własnym nowym albumem.

Fran: czy jesteś zadowolony z wszystkich tych nowych komputerowych rzeczy, jak internet, poczta elektroniczna itp.?

RECOIL: Tak, ale nie jestem wielkim znawcą komputerowym, dlatego dopiero teraz próbuję przekonać się do przejścia na tryb on-line. Spędzam zbyt wiele czasu przy komputerze pracując nas muzyką i obawiam się, że w ten sposób spędzę resztę mojego życia.

Aeon9: Alan, jak podobał Ci się nowy materiał Curve?

RECOIL: Był całkiem interesujący, jednak jakość dźwięku nie była zbyt dobra, a do tego w połowie występu włączył się alarm pożarowy, co zepsuło cały klimat. Ich nowy materiał brzmi bardziej w kierunku The Chemical Brothers i Prodigy, jest mniej oparty na gitarach.

Kal: Alan, czy kiedykolwiek chciałbyś otworzyć swoją własną wytwórnię?

RECOIL: Prawdopodobnie nie. Dla mnie brzmi to jak mnóstwo ciężkiej pracy. Praca nad własnymi nagraniami wydaje się pochłaniać cały mój wysiłek. Nie wydaje się mi, bym był odpowiednią osobą do sformowania wytwórni. Widziałem, jak wpłynęło to na Dana Millera.

Dziękuję wszystkim. Cieszę się, że miałem okazję pogadać z paroma ludźmi ze Stanów. Z tymi z was, którzy obecni są na linii FAITH'a, porozmawiamy wkrótce. Dzięki wszystkim za miłe komentarze dotyczące albumu.

***