01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
04 recoil wywiady


Questions & Answers
czyli fani pytają, Alan odpowiada
część 02

***

Z archiwum Q+A: [1 2]

Question: Jeszcze o książce 'Some Great Reward' - jest tu więcej takich cytatów jak ten który przytoczyłem ostatnio. Autor tej książki musi być niezłym debilem. Czy kiedykolwiek trudziłeś się, by tą książkę przeczytać?

Answer: Przejrzałem ją pobieżnie i szybko w ubikacji (jedyne miejsce do czytania chłamu) kiedy się ukazała. Interesujące jest to, iż ostatnio skontaktował się ze mną dziennikarz, który dostał zlecenie napisania nowej biografii dM. Wydaje się on prowadzić swoje badania sumiennie, tak więc jest nadzieja (chodzi o Steve'a Mailinsa - przyp. MP).

Question: Czy możemy spodziewać się jakichś czadowych zagrywek perkusyjnych lub chociaż nowych loopów perkusyjnych na Twoim nowym albumie (chodzi o LIQUID - przyp. MP) ?

Answer: Jest tu mnóstwo loopów perkusyjnych.

Question: Nie wiesz może czy jest prawdą, że Dave znów bierze narkotyki? Parę osób na listach dyskusyjnych BONG I INSIGHT tak zasugerowało po tym, jak obejrzeli kilka koncertów (chodzi o trasę The Singles Tour - przyp. MP)...

Answer: Nie mam pojęcia.

Question: Przez lata dużo podróżowałem po Europie w celu zobaczenia wielu zespołów, a zwłaszcza Depeche Mode. Spędziłem niezliczoną ilość nocy na przystankach, w poczekalniach a nawet w kabinach do zdjęć w oczekiwaniu na autobus / pociąg / prom. Dwa tygodnie temu spędziłem noc na zimnej, kamiennej posadzce w jakiejś hali w Gotebogru po koncercie Depeche Mode i razem ze znajomymi doszliśmy do wspólnego wniosku, że staliśmy się za starzy na takie coś. Zastanawiałem się, czy w Twojej młodości byłeś oddanym do śmierci fanem jakiegoś zespołu i czy w ogóle robiłeś takie rzeczy?

Answer: Nie, nigdy gorliwie nie podążałem za żadnym zespołem. Najbliższą temu stanowi rzeczy czynnością jest przemierzanie dużych odległości w celu obejrzenia QPR (Queen Park Rangers - ulubiona drużyna piłkarska Alana - przyp. MP) na wyjeździe (smutne ale prawdziwe).

Question: Przeglądając archiwa Q+A zauważyłem że wspomniałeś, iż nie słyszałeś wielu zainspirowanych twórczością DM zespołów jak De/Vision, Mesh, Red Flag czy And One. Jestem naprawdę bardzo ciekawy jakie byłoby Twoje zdanie na ich temat - czy mogę podesłać Ci kasetę z odrobiną ich muzyki i potem wysłuchać Twojej opinii?

Answer: Tak, oczywiście. Możesz wysłać ja na adres:

RECOIL Info
P.O. Box 371
Horsham RH13 7YY
U.K.

Question: Zastanawiałem się, co myślisz o muzyce Trenta Reznora (nie chodzi o teksty, a o samą instrumentalizację).

Answer: Podobają mi się jego dokonania. Przywiązuje do nich dużą wagę. Wiele jego brzmień jest unikalnych - myślę, że sam robi większość programmingu. Nie za bardzo co prawda interesuję się jego twórczością, niemniej jednak mam dla niego szacunek.

Question: Czy ciągle posiadasz prawa autorskie do utworów, jakie napisałeś dla DM (na przykład 'In Your Memory' czy 'Two Minute Warning') ?

Answer: Jako twórca tych utworów zachowuję do nich prawa autorskie. Nadal otrzymuję należną mi część wpływów ze sprzedaży płyt DM, w których nagranie byłem zaangażowany.

Question: Okay, więc Twoim ulubionym utworem DM jest 'In Your Room'. A jak wygląda sprawa Twojego 'Top 10' czy '15' (nie wyłączając utworów ze stron B singli)? Chciałbym nagrać 'oficjalną', samochodową kasetę Alana Wildera zawierającą jego ulubione utwory Depeche Mode. Moją kasetę RECOIL zajechałem już na śmierć..

Answer: OK., nie namyślając się specjalnie wygląda to tak:

In Your Room
Walking In My Shoes
Stripped
Never Let Me Down Again
Clean
Fly On The Windscreen
Black Celebration
I Feel You
Higher Love
Halo
World In My Eyes

Spróbuj powrzucać kilka wersji 12", jak na przykład wydłużone 'I Feel You'.

Question: Czy planujesz zawrzeć na następnym albumie (chodzi o LIQUID - przyp. MP) więcej numerów instrumentalnych czy może czasy 'Hydrology' i 'Freeze' zostawiłeś na tyle daleko z tyłu, że już nie jesteś w stanie ich już dostrzec?

Answer: Nie jestem jeszcze pewny. Będzie tam być może jeden lub dwa takie kawałki.

Question: W jaki sposób ktoś może Cię przekonać do wysłania mu niewykorzystanych elementów oraz eksperymentów pochodzących z sesji nagraniowych poprzednich albumów celem ochoty usłyszenia czegoś więcej ze świata jakim jest RECOIL?

Answer: Ten ktoś nie może ;-)

Question: My dewianci MUSIMY wiedzieć jakie było największe fiasko techniczne jakiego doświadczyło Depeche Mode podczas występów 'live'.

Answer: Był to koncert w 'The Tube' na sylwestra w okolicy roku 1983/84. Wszystko się spieprzyło poza syntezatorem Fletcha i mikrofonem Martina. Rzecz jasna nie byliśmy tam zapraszani przez kilka następnych lat aczkolwiek w rzeczy samej nie była to nasza wina.

Question: Co stało się w Szuttgarcie w Niemczech podczas 'Shake The Disease' na trasie 'World Violation Tour'? Na bootlegu jaki mam sprawia to wrażenie jakby Dave śpiewał a'capella czy coś takiego.

Answer: Nie mam pojęcia - nie słyszałem tego.

Question: Jakie są ograniczenia Twojej muzyki?

Answer: Myślę, że ponieważ RECOIL posiada nie komercyjny i nie konformistyczny status, jest niewiele ograniczeń. Wspaniałą rzeczą tego projektu jest to, iż mogę obierać wszelakie kierunki.

Question: Co myślisz o ostatnich trendach w muzyce R&B (na przykład Mase, Master P). Czy w ogóle to słyszałeś?

Answer: Cóż, nie słyszałem tego ale już zniechęciłeś mnie określając ich jako 'ostatni trend w muzyce R&B'. Jeśli mówisz o czymkolwiek co brzmi jak jedna z tych okropnych dziewczęcych grup taneczno-wokalnych lub o kimś kto sampluje elementy muzyki klasycznej i potem mamrocze 'everything's gonna by allright' 547 razy dodając 'ah-ha, ah-ha, yo, respec to my nigga', to nie znoszę tego!

Question: Chciałbym się dowiedzieć, czy albumy 'Violator', 'SOFAD' i płyty RECOIL zostały nagrane i miksowane cyfrowo.

Answer: Albumy Depeche Mode, które wspomniałeś, zostały nagrane przy użyciu dwucalowej taśmy z redukcją szumów Dolby SR. Pierwsza płyta RECOIL ('1+2') została nagrana na czterościeżkowym magnetofonie. 'Hydrology' zostało nagrane na 16-ścieżkowej, półcalowej taśmie z redukcją Dobly C. 'Bloodline' było nagrywane cyfrowo przy użyciu moich AKAI DR1200 z paroma dźwiękami dogrywanymi na żywo podczas miksu, natomiast 'Unsound Methods' został nagrany przede wszystkim na żywo, za wyjątkiem jednego lub dwóch brzmień, które zostały nagrane cyfrowo. Finalny miks stereo wszystkich tych późniejszych albumów został zrealizowany na półcalowej taśmie przy wykorzystaniu Dolby SR.

Question: Dostałem ofertę kupna podwójnej platynowej płyty za 'Violator'a. Jest to amerykańska edycja przeznaczona dla Jo Bailey. Cena - 600 funtów. Czy ten zakup się opłaca?

Answer: Zależy to wyłącznie od tego, czy będziesz chciał zapłacić taką sumę.

Question: Kto to jest Jo Bailey i jaki miała związek z albumem 'Violator'? Słyszałem, że miała coś wspólnego z fan-clubem a potem z Dave'm Gahanem...

Answer: W rzeczy samej - Jo świadczyła usługi informacyjne na rzecz DM (była m.in. redaktorką londyńskiego BONG'a - przyp. MP). Nie wiem jednak, co dzieje się z nią obecnie - ostatni raz widziałem w 1995 roku na imprezie po koncercie The Cure. Jej siostra, Alison, jest żoną starego przyjaciela DM, Daryla Bamonte.

Question: Zbieram płyty DM od 1985 i mam nieco ponad 550 oryginalnych wydawnictw MUTE. Teraz jest ciężko znaleźć coś nowego. Miałem także ofertę kupna angielskiej złotej płyty za album '101' przeznaczonej dla Mick'a Pattersona. Cena - 650 funtów. Powiedz coś o procedurach przyznawania takich płyt, ich ilości i o tym, co liczy się dla Ciebie.

Answer: Płyty prezentacyjne tłoczy się zwykle w celu zaznaczenia znacznej sprzedaży albumu (50 000, 100 000, 500 000 sprzedanych sztuk i tak dalej) i standardowo są one przekazywane członkom zespołu i pracownikom wytwórni, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w sprawy sprzedaży / marketingu tej płyty (na przykład Mick Patterson). Całkiem często tłoczy się dodatkowe płyty i daje się je również innym ludziom (na przykład Jo Bailey) w dowodzie uznania za pomoc i ciężką pracę a także ofiaruje się je studiom nagraniowym, w których dana płyta została nagrana. Byłem wystarczająco szczęśliwy otrzymując wiele takich płyt przez lata, ale starałem się nimi nie chwalić. Poza jedną czy dwoma płytami, jakie posiada moja mama by móc pokazywać je sąsiadom, wszystkie płyty pozostały oryginalnie zamknięte w swoich kartonowych pudełkach i obecnie znajdują się w moim skarbcu obok taśm-matek RECOIL, zdjęć i innych pamiątek. Istnieje też kilka płyt, które z różnych przyczyn nigdy nie zostały mi przekazane lub zaginęły. Być może masz jedną z nich ;-)

Question: Czy kiedykolwiek słyszałeś album 'The Mix' Kraftwerka? Co o nim myślisz?

Answer: Jest on całkiem niezły, ale jak każdy fan wolałbym usłyszeć nowy materiał. Oczywiste jest, że włożyli sporo wysiłku w ponowne nagranie tych numerów - dlaczego więc nie napisać nowych? Kiedy w takim układzie dostaniemy nową płytę?

Question: Jednym z moich instrumentów jest Nord Lead. Co myślisz o tym urządzeniu? Ja je kocham, ponieważ oferuje świetne brzmienia analogowe, które są kontrolowane cyfrowo.

Answer: Nie miałem okazji go wypróbować aczkolwiek słyszałem dobre rzeczy o tym instrumencie.

Question: Jak podoba się Bucce White elektroniczna strona nagrania 'Electro Blues For Bukka White'?

Answer: Nie sądzę nawet, że w ogóle to słyszał - musisz wykopać go z grobu jeśli chcesz usłyszeć odpowiedź.

Question: Jakie czynniki maja wpływ na wybór nagrań, które stają się singlami? Kto o tym decyduje i dlaczego 'Missing Piece' nie było singlem? Wiem, że zremiksowana wersja tego numeru jest na innym singlu, 'Stalker'.

Answer: W przypadku RECOIL ja o tym decyduję po dyskusji z Danielem Millerem. 'Missing Piece' było podobną rzeczą do 'Drifting' i na kolejnym singlu chciałem mieć coś innego. Zostało to aczkolwiek 'zabrane' do radia jako część podwójnej strony singla 'Stalker', więc technicznie można powiedzieć, że był to singiel. Chcieliśmy dać stacjom radiowym opcję wyboru kawałka, który mogłyby grać. Niestety olały to - nie grały ani jednego z nich.

Question: Czy Twoi bracia nagrali jakieś płyty?

Answer: Nie jestem do końca pewny w nagraniu jakich płyt brali udział przez te wszystkie lata. Myślę, że było ich kilka. Wiem, że Andrew ostatnio nagrał wybór coverów The Beatles z jego lokalnym chórem w Norwegii. Musiał się przebrać za Sierżanta Pieprza na zdjęcie na okładkę. Mmmmmm...

Question: Z tego co wiem, DM jeden raz wykonało 'Something To Do' podczas Devotional Tour (Bruksela). Dlaczego zdecydowaliście się zagrać ten numer? Czy było to zaplanowane podczas kompilowania listy utworów przed rozpoczęciem trasy i dlaczego nie graliście tego na późniejszych koncertach tej trasy?

Answer: O ile dobrze pamiętam, został przygotowany jeden albo dwa dodatkowe utwory na trasę, ale kiedy je wypróbowaliśmy okazało się, że granie ich ani nie sprawiało nam zbyt dużej przyjemności ani też nie za bardzo się sprawdzały, dlatego zostały odrzucone.

Question: Jakie są Twoje najbardziej i najmniej lubiane strony B singli / utwory instrumentalne Depeche Mode? Czy zostaniemy zaszczyceni jakimiś stronami B singli RECOIL przy okazji nowego wydawnictwa (chodzi o LIQUID - przyp. MP)?

Answer: Najlepsza strona B - 'Fly On The Windscreen'. Znalazło się to na stronie B singla 'It's Called A Heart' - prężnie argumentowałem, żeby było stroną A. Ostatecznie zdano sobie sprawę z jakości tego nagrania kiedy stało się ono częścią albumu 'Black Celebration'. Najgorsza strona - 'But Not Tonight' (ale jest jeszcze kilka innych kandydatów).


Z archiwum Q+A: [1 2]

***