01 News
02 Biografia
03 Dyskografia
04 Wywiady
05 Team
06 Thin Line
07 Photo
08 Artykuły
09 Subskrypcja
10 Księga gości
11 Forum
12 Linki
13 Kontakt
30 TON
04 recoil wywiady


Questions & Answers
czyli fani pytają, Alan odpowiada
styczeń 2000

***

Question: Teraz, kiedy skończyły się lata 90-te, jak scharakteryzowałbyś minioną dekadę?

Answer: Wciąż jeszcze przeżywam minioną dekadę, dlatego ciężko jest mi mówić o tym w ten sam sposób, w jaki mogę dzielić się ocenami i spostrzeżeniami dotyczącymi lat 80-tych. Jeśli wziąć pod uwagę kategorie takie jak muzyka i moda, dało się zauważyć pewną retrospekcję i niekoniecznie idącą za tym, według mnie, innowację. Za to postęp cywilizacyjny i technologiczny poszedł w zastraszającym tempie do przodu: internet, genetyka... Być może to właśnie są rzeczy, które najtrafniej opisują minione dziesięciolecie.

Question: Wydaje się być interesujące, że masz bardzo niskie mniemanie o religii i ludziach oddanych wierze, a jednocześnie słychać w muzyce RECOIL tak wiele wpływów muzyki gospel i powiązanych z tym tradycji religijnych. Czy to cię intryguje w jakiś sposób?

Answer: Nie jest to tak, że gardzę religią - religia to indywidualna sprawa każdego człowieka - natomiast mocno wierzę w naukę i własne możliwości. Rozumiem, że wielu ludzi odczuwa potrzebę skierowania się w stronę religii celem odszukania sensu istnienia, jednak sam nie czuję potrzeby zamykania się w ramach jakieś ideologii. Obserwuję bowiem, że coś takiego mam miejsce w wielu religiach. Generalnie też nie znoszę zdewociałych ludzi modlących się o byle co. Myślę, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje czyny - zbyt często słyszę "wszystko jest w rękach Boga", "Bóg kazał mi to zrobić" etc. A jeśli chodzi o muzykę gospel - uwielbiam ją.

Question: Nie próbuję cię nawracać. Wydaje mi się tylko, że być może jest wiele filozoficznych i teologicznych spraw, o które się nie otarłeś. Wielu parzy na wszystko z góry uważając, że ludzie wierzący są naiwni, ale zobacz, ile wspaniałych postaci historycznych związanych było właśnie z religią i są to postawy dalekie od naiwności czy fundamentalizmu. Jestem katolikiem, ale lubię sobie poczytać czasem filozoficzne wywody na temat egzystencji. Jak mocne jest twoje przekonanie, skoro nigdy nie zagłębiałeś się w żadne głębsze przemyślenia?

Answer: Dlaczego twierdzisz, że nie oddawałem się przemyśleniom na ten temat tylko dlatego, że moje zdanie różni się od twojego?

Question: Wydaje mi się, że aktualnie Twoja muzyka nie ma szczególnie wiele do zaoferowania pod kątem przekazu słownego - tyczy się to bynajmniej tych numerów z nowego albumu, których miałem okazję już posłuchać. Muzycznie - jak najbardziej, wzniośle jak zawsze. Ale teksty - no cóż... Czy naprawdę ten "konsensus" między warstwą liryczną a muzyką powoduje, że czujesz się dowartościowany, ubogacony wewnętrzne? Nie zrozum mnie źle, niemniej w Depeche Mode element liryczny zawsze doskonale współgrał z warstwą muzyczną, a tego, moim zdaniem, nie można powiedzieć o RECOIL.

Answer: Myślę, że warstwa tekstowa na LIQUID jest absolutnie genialna. Wsłuchaj się dokładnie w "Supreme" czy "Jezebel" i powiedz, że są gówniane. Poczekaj zresztą na cały album, wtedy pogadamy... Na dzień dzisiejszy pchasz się bowiem w klasyczną pułapkę polegającą na krzykliwym porównywaniu RECOIL do depeche MODE. RECOIL nigdy nie będzie jednak w czymkolwiek podobny do dM, nie po to został powołany do życia. Twoje spostrzeżenia dotyczą dwóch leżących dokładnie na przeciwległych biegunach stylów pisarskich - dość tradycyjnego, popowego podejścia Martina i awangardy poetyckiej Samanthy Coerbell na przykład. Patrząc na RECOIL przez pryzmat depeche MODE, nigdy nie będziesz w stanie odbierać tej muzyki we właściwy jej sposób, ponieważ zagłuszasz w sobie "receptory" odpowiedzialne za percepcję dźwięków innych niż dM. Twoje komentarze przypominają mi nastawienie pewnych dziennikarzy, z którymi miałem okazję rozmawiać w zeszłym tygodniu, a którzy nie mogli, czy też nie chcieli przyjąć do wiadomości, że opuściwszy szeregi dM mogę być szczęśliwy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Desperacko oczekiwali momentu, w którym w końcu powiem, że dM było najważniejszą rzeczą w moim życiu i czuli się mocno urażeni faktem, że nie żałuję odejścia z grupy.

Question: Czy gdzieś na LIQUID migocze jakieś światełko, czy też cały album to labirynt pełen mrocznych, dusznych korytarzy ?

Answer: Posłuchaj "Vertigen" i powiedz mi, że nie dostrzegasz tam piękna. Jeśli tego nie słyszysz to znaczy, ze masz zapchane uszy. Idź więc i posłuchaj Enyi.

Question: Chcę podziękować RECOIL za wspaniale - jak do tej pory - brzmiący album. Czy wszystkie teksty na płycie będą o kimś kto, uzależniony jest od cierpienia, bólu i nadużyć, jak ma to miejsce w tekstach Nicole Blackman na przykład?

Answer: Poczekaj, aż ukaże się album...

Question: Co sądzisz o tematach zawartych na płycie?

Answer: Nienawidzę ich i dlatego właśnie realizuję o nich album.

Question: Jeszcze do dzisiaj myślałem, że teksty RECOIL sięgnęły już tego, co najmroczniejsze, ale "Breath Control" przeszedł samego siebie. Chciałbym, by tak mniej więcej brzmiało dzisiejsze depeche MODE! Moje pytanie - dlaczego cały nowy RECOIL jest być taki surowy w porównaniu z zadziwiającą płynnością "Breath Control"?

Answer: Surowy? Aby na pewno słyszałeś cały album? LIQUID to najcieplejsza i najbardziej organiczna płyta w całej historii RECOIL.

Question: Dlaczego singiel wyjdzie później niż album ? To trochę dziwne?!?

Answer: Singiel - który raczej będzie klasyczną EP - będzie zrealizowany po LIQUID, by podtrzymać zainteresowanie albumem. Nie będzie jednak skierowany i postrzegany jako materiał na radiowy hit. Zresztą chyba żadne radio nie zdecyduje się grać tego jako hit i dlatego uznałem, że lepiej będzie ofiarować fanom coś na kształt muzycznej paczuszki ze sporą dawką muzyki.... zresztą liczenie na listy przebojów w moim przypadku zwykle mija się z celem.

Question: Czy zamierzasz pójść w te mroczne krainy z RECOIL ? Czy nie lubisz robić pozytywnej muzyk? Czy nigdy nie spoglądasz w gwiazdy szukając piękna i inspiracji?

Answer: Trzy pytania o tym samym... Jeśli pragniesz czegoś lżejszego, zawsze jest do ktoś taki, jak Phil Collins.

Question: Słowa są mniej ważne dla ciebie, nieprawdaż? Czy w takim razie podoba ci się sposób w jaki się zmieniają w momencie dochodzenia do projektu nowych wykonawców?

Answer: A czy wydaje ci się, że nagrałbym bym płytę, gdybym nienawidził tego, na czym się ona opiera i dzięki czemu powstała ? Zanim zadasz pytanie, zastanów się, proszę.

Question: Czy dobierając wykonawców, szukasz "czarnych charakterów"?

Answer: Szukam ludzi, którzy uzupełnią muzykę.

Question: Czy w "Breath Control" kogoś jest mordowany?

Answer: Decyzja należy do ciebie.

Question: Dlaczego wybrałeś upadłe postawy jako bazę nowego albumu?

Answer: Nie ja jestem autorem tekstów.

Question: Czy przesłaniem albumu jest wzbudzenie strachu w potencjalnym słuchaczu?

Answer: Jeśli poczułeś się zatrwożony, wówczas tak.

Question: Czy nie odpowiadają ci się pozytywne przesłania, zahaczające o twoją muzykę?

Answer: Nie za bardzo.

Question: Czy podoba ci się generalnie to, co oferuje RECOIL? Muzyka jest ekstra... ale to wszystko jest jakieś takie mroczne... czy tak właśnie ma wyglądać RECOIL?

Answer: Nie wiem, komu w tym miesiącu przyznać tytuł "miotacza obelg" - wybór bowiem jest ogromny.

Question: Teksty wydają się być straszne tym razem.... czy w ten sposób postrzegasz świat? Czy tak czujesz?

Answer: Cóż, wydaje się, że w tej chwili teksty stały się tematem przewodnim w pytaniach... a wielu z was nawet ich jeszcze tak naprawdę nie słyszało. Niemniej skoro tak się dzieje znaczy to, że warstwa liryczna ma w sobie "to coś", że prowokuje... ha, jestem więc zadowolony.

Question: Jakich innych wykonawców zapraszałeś na ten album ?

Answer: Nic z tego, nie powiem.

Question: Usiłujesz przerazić ludzi?

Answer: Nie ma się czego bać... to tylko płyta CD.

Question: Czy jesteś szczęśliwy?

Answer: Dzisiaj? Nie za bardzo.

Question: Czy posiadanie fortunki nie odsunęło cię za bardzo od zwykłych ludzkich spraw i problemów? Czy dostrzegasz w ogóle jeszcze coś poza tym?

Answer: Ha, to zamieniło mnie w straszliwego potwora.

Question: Czy czujesz się czasem samotny, zdesperowany ?

Answer: Nie.

Question: Czy twoje picie wynika z brytyjskiej tradycji, czy też jest "spadkiem" po depeche MODE?

Answer: My Brytyjczycy pijemy dużo i jesteśmy w tym nieźli.

Question: Czy jesteś w dobrej kondycji zdrowotnej?

Answer: Prawdopodobnie nie.

Question: Czy LIQUID jest w twoim pojęciu płytą - sukcesem?

Answer: Gdyby było inaczej, nie publikowałbym jej.

Question: Muzycznie płyta zapowiada się ciekawie. Perkusja jest świetna, muzyka jest głębsza, mroczniejsza. Czy słowa były pierwsze, czy może raczej muzyka?

Answer: Nie pisałem słów ani nie układałem tematów do nich. Muzyka została do nich dopasowana kiedy już wokaliści nagrali swoje wokale.

Question: Czy podoba ci się to co zrobiłeś na nowej płycie, czy chcesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

Answer: No nieeee.....

Question: Niedawno wysłałem ci kilka pytań... być może nalezę do tej grupy, których zaliczasz do takich, którzy nie maja szans na otrzymanie odpowiedzi... tym jednak razem chcę tylko wyjaśnić sprawę.

Answer: Jeśli pominąłem twoje pytania, znaczy to tylko tyle, że nie wydały mi się zbyt interesujące.

Question: Niezależnie od tego, że im bardziej staram się być "oryginalny" w swoich pytaniach, tym bardziej jestem przez Ciebie ignorowany. Odnoszę wrażenie, że to samo czynisz również wobec paru innych, obecnych na tym forum fanów. Jest to przykre zwłaszcza, że deklarujesz, że będziesz udzielał odpowiedzi tylko na te "najbardziej interesujące i oryginalne" pytania. Nie rozumiem wtedy, dlaczego tak często zajmujesz się pytaniami, odpowiedzi na które zostały już wcześniej udzielone.

Answer: Czasami zdarza się nam odpowiadać na pytania już zadawane, ale dzieje się tak tylko wtedy, kiedy fan je zadający jest nowicjuszem w dziale Q+A i nie za bardzo jeszcze rozumie, na czym to wszystko polega. Niekiedy odpowiadam po raz wtóry na to samo pytanie dlatego, iż nie posiadam fotograficznej pamięci i w nawale pytań mogę po prostu już nie pamiętać, że ten temat już przerabiałem. Czasami dostaję 15 pytań dziennie, które wyglądają tak: dlaczego opuściłeś DM, a czy planujesz powrót, a co to za dźwięk w 3 takcie w ósemce na stronie B singla Strangelove, itp. Stad też między innymi wzięły się archiwa Q+A, gdzie w tematycznych działach umieszczamy zdecydowaną większość zadawanych mi pytań wraz oczywiście z odpowiedziami, jakich udzielam. A że ktoś jest zbyt leniwy, by znaleźć tam interesujące go zagadnienie...Cóż.

Question: Czasami jest mi przykro, ze odpowiadasz na pytania, które są głupie, np. o piłce nożnej, natomiast moje pytania pomijasz, mimo że nigdy nie były zadawane...

Answer: Jak wspomniałem wcześniej staram się, aby odpowiedzi na pytania w tym dziale były ciekawe i zawierały jakieś informacje, jednocześnie wybieram czasami pytania głupie lub śmieszne aby sekcja ta nie stała się nudna, aby jej czytanie było relaksujące... Inna sprawą jest to, że nie wszyscy odwiedzający to forum fani oczekują tematów bazujących wyłącznie wokół dM czy danych technicznych sprzętu, jakiego używam albo formatów, w jakich wychodzą płyty. Dla jednych jest to owszem, interesujące, ale dla innych - przeciwnie. Czasami też zdarza się, że ludzie zadają pytanie, które nigdy nie zostało tutaj zadane, ale kiedy tyczy się ono na przykład tego, "czy lubię muzykę, którą tworzę", to sam chyba rozumiesz...

Question: Dlaczego przesunąłeś datę premiery LIQUID o całe pół roku od momentu jej ukończenia? Oficjalny, podany na stronie SHUNT powód ("by premiera odbyła się równolegle na całym świecie") wydaje się być co najmniej dziwny. Wcześniej twierdziłeś, ze nie zależy ci na popularności i na sprzedaży płyt. Czyżby coś się zmieniło?

Answer: Uparłeś się dziś czy co? Nie zastanowiło cię, że może ton twoich pytań jest nieco agresywny i może to jest powodem, że nie odpowiadamy na twoje pytania? Jak wspomniałem wcześniej, nie wszystko jest uzależnione ode mnie. Premiera LIQUID zależna była od różnych czynników, między innymi od czasu, jakiego potrzebowali przedstawiciele MUTE w poszczególnych krajach do przygotowania obrazu medialnego (prasa, promocja) albumu na reprezentowanym przez siebie terytorium. Inną sprawą było to, iż wydanie albumu tuż przed okresem Bożego Narodzenia i wejściem w nowe tysiąclecie, dla projektu takiego jak RECOIL byłoby co najmniej samobójstwem. Wtedy całą uwagę słuchaczy skupiają na sobie rzeczy takie jak Spice Girls.

Question: A teraz najbardziej pozytywny - mam nadzieję - aspekt mojego e-maila. Wysyłam Ci mój remix Black Celebration w formacie MP3 (ponieważ nie mogę wysyłać dużych e-maili, musiałem podzielić i spakować ten plik RAR'em).

Answer: Er, tak. Nie miałem możliwości wysłuchania, acz wiem, że takie coś istnieje na dysku mojego laptopa. Z uwagi na jakość połączenia i niewyobrażalną wręcz, jak się okazało, objętość plików, ulegało ono nagminnemu zrywaniu, na skutek czego proces ściągania każdorazowo zaczynał się od nowa. I tak w kółko. Musisz też wiedzieć, że rachunek, jaki przyszło mi zapłacić za owe, wykonywane wówczas z pokoju hotelowego w Kolonii, połączenie z internetem, opiewał na sumę 300 funtów. Następnym razem przyślij mi po prostu kasetę. Kieruję te słowa także do innych.... Jeśli zamierzacie przysyłać pliki MP3 via internet - nie róbcie tego.

Question: Dlaczego w swoich promocyjnych planach pominąłeś Kopenhagę ? Masz kilka odpowiedzi do wyboru:
- ponieważ jest tam zła pogoda;
- ponieważ masz zamiar się tam udać jak rozpocznie się piłkarska liga;
- ponieważ nie ma tam ulubionej stacji radiowej grającej ulubioną muzykę;
- ponieważ Kopenhaga nie znajduje się w Szwecji.

Answer: Udaję się zazwyczaj tam gdzie widzę, że jest zainteresowanie ze strony dziennikarzy, gdzie pobyt w hotelu i lot będą warte całego zachodu. Wydaje mi się, ze w Danii nie ma zbyt wielu dziennikarzy chcących zrobić ze mną wywiad, lub są gotowi w tym celu wybrać się do Oslo lub Sztokholmu.

Question: Jak wygląda wychowywanie dziecka się w środowisku "gwiazd rocka"? Wiadomo, że dorastanie w takich warunkach nie zawsze jest zdrowe (narkotyki , sex, alkohol) Jak zamierzasz uchronić Paris przed tym wszystkim?

Answer: No cóż, nie różnimy się za bardzo od "normalnych", zwyczajnych ludzi. Myślę, że problemy pojawiają się wtedy, kiedy rodzice chcą uchronić dziecko od rzeczywistości. Jest kilka rzeczy do których Paris długo jeszcze nie będzie miała dostępu, ale generalnie ona jest fragmentem naszego życia. Mam nadzieję, że będzie dorastać w poczuciu tego, że wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba umieć z tego korzystać. Wydaje mi się, ze będzie rozsądnym dzieckiem... i że twardo będzie chodzić po ziemi. Ale zapytaj mnie jak to wygląda kiedy będzie miała 13 lat ;-)

Question: Słuchając "Chrome" i pozostałych utworów z nowego albumu, dostępnych we fragmentach jako MP3 odnoszę wrażenie,, że po raz kolejny udałeś się w jakieś mroczne zakamarki ludzkiej natury. Mówienie o czymś wyjątkowo ekstremalnym staje się jednak nużące po paru chwilach... Czy nie marzy ci się nagranie płyty, która opisywała by świat w różowych kolorach?

Answer: Zaczekaj chwilkę! Co wy chcecie zrobić z RECOIL? Mam być drugim Georgem Michaelem, czy jak? Jak się wam coś nie podoba, to chyba wiecie co możecie zrobić...

Question: Opisz mi swój samochód, dane techniczne, rok produkcji. Zdaje się, ze to jakiś Mercedes? Czy jego silnik jest w układzie V8 czy może V12? Masz 6 biegową skrzynię, czy też może automat?

Answer: Nigdy nie myślałem, że będę zadowolony odpowiadając na twoje pytania, a jednak. Nie wymagaj ode mnie jednak zbyt skomplikowanych kwestii technicznych, nie będę w stanie ci ich wyklarować. Niemniej mogę auto to czarny Mercedes z odkrywanym dachem, kiedyś wycisnąłem 130 mil na godzinę jeśli dobrze pamiętam... tutaj w Anglii nie ma dróg, na których można by legalnie osiągać takie prędkości, ale chętnie spróbowałbym na niemieckiej autostradzie.

Question: Jakie jest Twój zdanie na temat Britney Spears?

Answer: Nie pozwalam sobie na oglądanie jej teledysków. Młode dziewczyny baraszkujące w szkolnych mundurkach - o nie, to zbyt wiele, jak na moje stare serce ;)

Question: W jednym z ostatnich wywiadów powiedziałeś, że chciałbyś aby RECOIL brzmiał inaczej niż DM . Czy oznacza to, że czasem rezygnujesz z jakiegoś pomysłu tylko dlatego, że może on przypominać muzykę DM?

Answer: Niezupełnie. Moje podejście do muzyki znacznie różni się od stylu pisania Martina.

Question: Jak dla mnie LIQUID zaczyna się w miejscu, gdzie kończy Unsound Methods. Czy to oznacza, że twoje próby zmiany każdej z płyt RECOIL tym razem okazały się porażką?

Answer: To nie tak, nie mam nigdy żadnych większych planów odnośnie płyt, nad którymi zaczynam prace. Myślę, że faktycznie wiele elementów łączy obie płyty, jednak na nowej płycie o wiele lepiej prezentują się wokale. I jestem z tego zadowolony.

Question: Właśnie miałem okazję posłuchać sobie wersji promocyjnej nowej płyty i pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy była taka, iż Alan prawdopodobnie nie zaskarbi sobie względów zdecydowanej większości prezenterów radiowych. Struktury nowych utworów są mniej niż linearne ( nawet mniej niż na UM; porównałbym je do tego, co zrobił na albumie "Low" David Bowie) i nie nadają się raczej na radiowe hity, nie przyciągną uwagi potencjalnego odbiorcy radiowego. Wykorzystanie mówionych wokali dodatkowo wpływa na nielinerność tej muzyki.. Czy był to zamierzony plan?

Answer: Jak powiedziałem wiele razy wcześniej, komercyjność utworu nie jest na liście najważniejszych dla mnie rzeczy. Jeśli kawałek odbierany jest jako komercyjny, to dopóki mi się podoba, wszystko jest w porządku.

Question: Wstęp do piosenki "Clean" jest prawie identyczny jak ten, który rozpoczyna utwór Pink Floyd "One of These Days". Czy jest to przypadkowe / zamierzone, samplowane czy zaprogramowane? ;-)

Answer: Masz rację, istnieje pewne podobieństwo między tymi dwoma fragmentami, jednak zapewniam cię, że nie jest to ten fragment zsamplowany. Ten w "Clean" stworzyłem poprzez połączenie ze sobą dźwięków analogowego klawisza oraz kilku dźwięków gitary basowej.

Question: Z którym z wokalistów, żyjących bądź nie, chciałbyś współpracować?

Answer: Nat King Cole.

Question: Czy DM do tego stopnia nie lubi swoich wczesnych teledysków, że zrezygnowało z umieszczenia ich na kasecie video "Some Great Videos"?

Answer: Czy papież jest katolikiem ? Czy Dolly Parton sypia na plecach?

Question: Czy oglądałeś film "57 Pasażer"? Co myślisz o Bruce Payne?

Answer: Niestety nie wiem nic na ten temat.

Question: Jak długo programowałeś swój sprzęt przy ostatniej płycie?

Answer: Zacząłem od "Jezebel" wczesnym latem 1998, potem miałem 3 miesiące przerwy. Większość współtwórców zrobiła swoje rzeczy między styczniem a kwietniem, a potem przez cały maj i czerwiec odbywało się miksowanie. Praca zakończyła się 7 lipca i potem było kilka tygodni poświęconych na mastering.

Question: Które słowa napisane przez Martina zrobiły na Tobie największe wrażenie?

Answer: "Promises us we're safe as houses as long as I remember who is wearing the trousers." Czysty geniusz.

Question: Czy to prawda, że podczas sesji SOFAD jedna z wersji "Judas" była w stylu reggae?

Answer: Nagraliśmy 3 albo 4 wersje tej piosenki i faktycznie jedna z nich była wersją reggae.

Question: W waszych starych wywiadach często padało zdanie "nigdy nie wiadomo, co kto robi w tym zespole" Czy to było tak ciężko określić?

Answer: To się nazywa dyplomacja.

Question: Powiedziałeś ostatnio, że jednym z albumów, jakie wozisz w aucie, jest "Analogue Worms Attack". Czy w końcu polubiłeś Mr. Oizo czy też nadal uważasz, że jest głupi, jak napisałeś pół roku temu?

Answer: No dobra, macie mnie... teraz tak nie uważam. Myślę, że jest tam wiele interesujących elementów "groove".

Question: Zawsze wydawało mi się, że U2 i DM grają podobnie. Jak oceniasz "Pop"?

Answer: Wolę albumy "Zooropa" oraz "Achtung Baby".

Question: Zastanawiałem się właśnie, czy słyszałeś zespół Apoptygma Berzerk. Jest to całkiem popularny band tutaj w Niemczech. Mam ich nowe promo... jeśli chcesz podeślę ci . Może coś z nimi zrobisz?

Answer: Nigdy nie słyszałem o nich, jeśli chcesz przyślij to promo.

. Question: Kiedyś podesłałem Ci MP3, które miało rzekomo być utworem demo RECOIL. Nadal czekam na odpowiedź, czy faktycznie jest to demo, czy też nie...

Answer: Nikt oprócz mnie nie ma dostępu do utworów demo RECOIL.

Question: Czy zamierzasz zrobić remiksy do utworu "Edge to Life"?

Answer: Nie. Myśle, że bez sensu jest to pytanie, które kiedyś już chyba zadawałeś. Nie wiem, co większość z was myśli, że robię przez cały dzień, ale głupio jest robić remiks czegoś co ma 10 lat, skoro jest nowy album, singiel, EP i tym trzeba i warto się zająć, zwłaszcza, że zajmuje to i tak strasznie dużo czasu (no dobra, a Electro Blues For Bukka White 2000? ;) - przyp. MP).

Question: Jesteś jedynym znanym mi popularnym człowiekiem, który sam odpisuje swoim fanom - tak na marginesie dzięki za wszystko.

Answer: Lizus!

Question: Czy lubisz zespół Placebo? Stefan z tego zespołu powiedział kiedyś, że jest wielkim fanem dM.

Answer: Ja i Hep spotkaliśmy ich kiedyś, podczas trasy zespołu Curve. Był bardzo miły i przyjacielski. Brian również.

Question: Niedługo piłkarskie mistrzostwa Europy. Ma ciągle wrażenie, że drużyny Anglii i Hiszpanii spotkają siew finale na Wembley. Ciągle mam w pamięci mecz kiedy w 1996 roku wasza drużyna wyeliminowała nas z grania. Co myślisz o tych drużynach?

Answer: Każdemu może się przytrafić. Pamiętam jak "przedłużenie ręki Boga" strzelił nam bramkę, która wyeliminowała nas z gry w 86 roku (chodzi o Diego Maradonę i jego bramkę strzeloną ręką) Nie chcę niczego przewidywać.

Question: Doznałem rozczarowania gdy zorientowałem się, że Douglas tym razem nie bierze udziału w nagrywaniu płyty. Myślałem, że po tylu nagraniach stał się częścią tego projektu...

Answer: Powód jest prosty, chciałem pracować z nowymi ludźmi. Lubię zmiany.

Question: Czy twoi bracia są producentami muzycznymi? Czy produkowali materiał Rebekhi (Matthiew Wilder).

Answer: Nie, moi bracia nazywają się Andrew i Stephen i obaj posiadają klasyczne wykształcenie muzyczne, są muzykami.

Question: Co było twoim najgorszym przeżyciem/najszczęśliwszym momentem w całym dotychczasowym życiu?

Answer: Odpowiednio - moment kiedy przeżyłem katastrofę lotniczą i narodziny córki. Chyba nie potrzeba wyjaśniać?

Question: Czytałem, że członkowie Kraftwerk byli obecni na jakimś występie DM?

Answer: Nie pamiętam na ilu, ale obecni byli na kilku. Pamiętam, że w '93 roku w Dortmundzie Karl przybył na koncert i mogłem go przedstawić Hepzibah.

Question: Czy w czasie trasy promocyjnej zamierzasz odwiedzić Chicago?

Answer: Obawiam się, że nie. W rachubę wchodzi tylko Nowy Jork.

Question: Czy zamierzasz użyć jakieś specjalne efekty kojarzące się z katastrofą lotniczą odkąd wiadomo, że stała się ona inspiracją dla nowej płyty? A może chodzi tu raczej o odniesienie metamorficzne?

Answer: Oj, oj... ktoś się tu niecierpliwi. Poczekaj a zobaczysz ;-)

Question: Chicago wciąż ma mocną scenę muzyki industrialnej, gotyckiej i techno. Czy płyta będzie skierowana do tego typu odbiorcy?

Answer: Będzie skierowana do każdego, kto będzie chciał jej posłuchać.

Question: Czy jest możliwość otrzymania zdjęcia z autografem?

Answer: Napisz na nasz adres i jeśli twój list zrobi na nas wrażenie, prześlemy ci fotkę z podpisem.

Question: Jak oceniasz nazwę mojego zespołu: "Statment"?

Answer: Niezła. Bardzo fajny wyraz zwłaszcza, że to co on oznacza mówi mi zazwyczaj, ile mam pieniędzy na koncie.

Question: Jak długo zajmie podpisanie ci paru rzeczy dla mnie ? Czy potrzebne są jakieś pieniądze?

Answer: To zależy jak szybko pracuje poczta w twoim kraju. Pieniądze nie są potrzebne.

Question: Co myślisz o filmach Woody Allena?

Answer: Bardzo lubię jego filmy. Jest jednym z moich ulubionych reżyserów i aktorów.

Question: Powiadasz, że nie masz zbyt wiele czasu, by zajmować się zwierzętami. Co będzie jak Paris nagle poprosi o jakieś?

Answer: Bardzo często przy różnych okazjach prosi nas o różne zwierzęta, ale porzuca te pomysły w momencie, kiedy tłumaczymy jej, że będzie musiała sama się nimi zajmować i brać odpowiedzialność za nie. Nie będzie tez mogła jeździć z nami na wakacje.... straszni jesteśmy nieprawdaż?

Question:Czy myślicie, ze jestem walnięta i beznadziejna skoro twierdzę, że kocham wszystko co jest z wami związane?

Answer: Nic z tych rzeczy. Twierdzimy po prostu, że masz dobry gust... ;-)

Z archiwum Q+A

***